Bez kategorii

DTŚ Wschód – Jaworzno złożyło wnioski

Marszałek Województwa Śląskiego – Wojciech Saługa – nie zdecydował jednak o wydłużeniu terminu składania wniosków aplikacyjnych o dofinansowanie projektów drogowych w ramach RPO 2014-2020. Mimo próśb ze strony samorządowców miast zaskoczonych nagłą zmianą warunków dofinansowań, termin nie został przesunięty – upływa z końcem grudnia. Miasta walczą z czasem. Jaworzno w czwartek złożyło wnioski o dofinansowanie budowy DTŚ Wschód.

Trwa desperacka walka o budowę Drogowej Trasy Średnicowej Wschód. Jaworzno – lider projektu – złożyło w czwartek (29 grudnia) dwa wnioski aplikacyjne o dofinansowanie, dzieląc pierwotny projekt na dwie części. Przypomnijmy, że przed kilkoma tygodniami Zarząd Województwa Śląskiego kierowany przez marszałka Wojciecha Saługę faktycznie wykluczył możliwość ubiegania się o pierwotnie zakładaną unijną dotację dla budowy pierwszego etapu DTŚ Wschód zmniejszając o 100 milionów złotych limit dofinansowań.
W efekcie decyzji Zarządu Województwa pod kierownictwem Wojciecha Saługi (PO) beneficjenci unijnej pomocy mogą ubiegać się maksymalnie o sumę 146 mln zł. Ten poziom dofinansowania w praktyce wykluczał możliwość ubiegania się o dotację na budowę pierwszego etapu DTŚ Wschód z Katowic do Jaworzna. Projekt był bowiem tworzony z myślą o wsparciu unijnym na poziomie 255 mln zł.
W związku z wprowadzeniem przez Marszałka Saługę limitów maksymalnego dofinansowania prezydenci Mysłowic, Katowic i Jaworzna zwrócili się o umożliwienie podzielenia inwestycji na mniejsze etapy i złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie, tak by każdy z nich mieścił się w narzuconych „widełkach”. Początkowo odpowiedź była negatywna, a po kilku tygodniach Zarząd Województwa dopuścił taką możliwość i w przeddzień Wigilii zmienił strategię rozwoju dróg wojewódzkich, dzieląc DTŚ na dwa etapy – każdy wart sto kilkadziesiąt milionów złotych. Niestety – mimo próśb samorządowców nie zmienił się termin składania wniosków aplikacyjnych.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, jaworzniccy radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy partnerstwa Jaworzna z miastami Katowice, Mysłowice i Sosnowiec przy prowadzeniu wspólnej inwestycji DTŚ Wschód. Tym samym upoważnili prezydenta Silberta do podejmowania dalszych kroków przy realizacji tego projektu drogowego. Zgodnie z zapowiedzią, urzędnicy z Jaworzna złożyli w terminie dwa wnioski o dotacje – w jednym – na terenie Katowic i Mysłowic – oczekują 85 proc. dofinansowania, w drugim – prowadzącym od Mysłowic do Jaworzna – 82 proc.
– Nie chcieliśmy wywracać konkursu o dofinansowanie, a zmiana reguł gry podczas trwania naboru bez wydłużenia terminu uzasadnia anulowanie konkursu i rozpisanie go od nowa – mówi Tomasz Tosza z UM Jaworzna. – Zdajemy sobie sprawę, że nasze wnioski zawierają braki formalne, ale będziemy je uzupełniać w trakcie procedury oceny – tłumaczy. – Niestety sytuacja DTŚ stała się trudna rok temu, kiedy uchylona została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego decyzja środowiskowa dla odcinka DTŚ od Katowic do Mysłowic. Specjaliści z unijnej organizacji Jaspers ocenili, że błędów w tamtym wniosku i materiałach do niego jest tak dużo, że warto złożyć wniosek jeszcze raz – dla całości przebiegu drogi – opierając się na materiałach przygotowanych na zlecenie partnerskich miast. Opóźniło to uzyskanie decyzji środowiskowej tylko o rok ale daje gwarancje jej rzetelności. Trzeba się cieszyć, że regionalni politycy dostrzegają wagę tej drogi. Szkoda, że nie potrafią znaleźć pieniędzy na jej realizację – dodaje Tosza.

Najnowsze

To Top