Bez kategorii

Orszak Trzech Króli w Jaworznie

Orszak Trzech Króli, to inicjatywa określana mianem największych Jasełek na świecie. W tym roku orszaki przejdą ulicami 515 miast w całej Polsce, ale także kilkudziesięciu miast w Niemczech, Włoszech i na Ukrainie. Uroczystości związane z Dniem Objawienia Pańskiego po raz kolejny odbędą się również w Jaworznie. Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców już jutro – 6 stycznia.

Dzień Objawienia Pańskiego, zwany potocznie w naszym kraju Świętem Trzech Króli, zamyka liturgiczny cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominamy wówczas wydarzenia opisane w Ewangelii św. Mateusza – wyprawę Mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby złożyć pokłon narodzonemu Jezusowi. Mędrcy (w naszej tradycji zwani też Królami), prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli w darze Dzieciątku złoto (w darze prawdziwemu królowi), kadzidło (w darze jako Bogu) oraz mirrę (w darze człowiekowi). Dary w tradycji kościelnej podkreślały trzy przymioty natury Jezusa – jako Króla, Boga i Człowieka.
Orszak Trzech Króli, który jest organizowany lokalnie głównie przez samorządy z udziałem lokalnych stowarzyszeń oraz miejscowych hierarchów kościelnych, przejdzie w bieżącym roku przez ulice 515 polskich miast. Ponadto podobne obchody zorganizowane zostaną w 21 miastach za granicą. Nie bez przyczyny Orszak Trzech Króli zwany jest największymi Jasełkami na świecie. W każdym mieście program uroczystości jest dosyć podobny, ale ubarwiony dodatkowo lokalnymi tradycjami i kolorytem lokalnym.
W Jaworznie do kolorytu tego z pewnością należy corocznie żywa szopka na Rynku. Wiele jaworznickich rodzin nie wyobraża sobie już świat Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego bez spotkania przy żywej szopce. Tutaj właśnie odbędzie się finał uroczystości Orszaku Trzech Króli.

Poniżej pełen harmonogram jaworznickich uroczystości 6 stycznia:

  • 12.00 – Msza św. w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny
  • 13.00 – przejście orszaku na płytę Rynku i realizacja programu Orszaku Trzech Króli:
    przemarsz przez Rynek;
    postój na rozważanie przy 3 stacjach;
    finał przy szopce zwieńczony koncertem scholi dziecięcej z Kolegiaty.
  • 14.15 – odjazd „Trzech Króli” w trzech kierunkach.

Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest Miasto Jaworzno, Stowarzyszenie Katolickie „Przyjaźń Jaworznicka”, Wspólnota „Betlejem” oraz Parafia pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny.

Najnowsze

To Top