Bez kategorii

Karta bankowa zamiast biletu

– Wybieramy na ekranie rodzaj biletu i przykładamy zbliżeniową kartę bankową. Ooo, już mamy bilet! – obwieszcza Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno w momencie, gdy na ekranie urządzenia pojawia się uśmiechnięta „buźka”. Rzecz w tym, że urządzenie nie wydaje nam żadnego tradycyjnego biletu. – Proszę przygotować bilety do kontroli – pada z głośników autobusu PKM Jaworzno. Nieporuszony prezes Nosal przykłada swą kartę bankomatową, którą dokonał płatności do czytnika kontrolerskiego. – Bardzo dziękuję. Opłata za przejazd została uiszczona – potwierdza kontroler.

Od ponad miesiąca w autobusach jaworznickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zaczęły pojawiać się tajemnicze, płaskie skrzynki zamaskowane czarną tkaniną. To nowe terminale biletowe Open Payment System Jaworzno – systemu powstałego we współpracy z Mennicą Polską, którego oficjalne uruchomienie nastąpiło w czwartek, 12 stycznia.
– Z naszych badań wynika, że pasażerowie najbardziej cenią sobie te rozwiązania, które maksymalnie ułatwiają korzystanie z komunikacji miejskiej. Chcą po prostu wejść do autobusu i opłacić przejazd, nie zastanawiając się czy mają Kartę Miejską lub czy dysponują bilonem. Kartę bankomatową posiada niemal każdy dorosły mieszkaniec. Dlatego postanowiliśmy sprawić, by ona wystarczała za bilet – wyjaśnia prezes Zbigniew Nosal.
System właśnie wdrożony przez PKM Jaworzno przy współpracy z Mennicą Polską jest nowatorski nie w skali Polski (w naszym kraju nie ma odpowiedników), lecz w skali Europy. Nieco podobny funkcjonuje tylko w Londynie.
– Udostępniliśmy to rozwiązanie dla wygody pasażerów i w odpowiedzi na ich, często bardzo zróżnicowane, potrzeby. To nowoczesny, prosty i intuicyjny system. Pasażer wchodzi do autobusu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku i jedzie – mówi Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno. – Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku aż 84%, czyli o 6% więcej niż w roku 2014, dorosłych mieszkańców Jaworzna zadeklarowało, że korzysta przynajmniej od czasu do czasu z komunikacji miejskiej. Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście.
Obsługa urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz – zbliż – jedź. Jak opłacić przejazd? Pasażer na dotykowym terminalu (zamontowanym w przedniej części autobusu, w pobliżu kierowcy) wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno, jak i – w ramach jednej strefy biletowej – kilka biletów. Korzystanie z urządzenia jest proste i intuicyjne. Na terminalu wyświetlają się komunikaty (plansze) kierujące do kolejnych kroków i potwierdzające wybory pasażera, w tym zatwierdzenie opłacenia przejazdu. Również kontrola biletowa jest prosta – pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do czytnika kontrolera.
Rodzi się podstawowe pytanie – czy to bezpieczne? Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Pionu Płatności Elektronicznej Mennicy Polskiej (operatora systemu), zapewnia, że użytkownicy nie powinni mieć żadnych obaw. – PKM Jaworzno i Mennica nie mają dostępu do stanu konta pasażera. Jest ono zabezpieczone i chronione tajemnicą bankową przez bank emitujący kartę dokładnie na takim samym poziomie jak w bankomacie czy terminalu sklepowym. Wszystkie transakcje są certyfikowane przez organizacje płatnicze Visa lub Master Card – wyjaśnia dyrektor Jacek Sieński. – Open Payment System pobiera wyłącznie kwotę określoną przez pasażera na etapie zakupu biletu. Każda transakcja zakupu biletu otrzymuje unikalny identyfikator transakcji, co zabezpiecza przed wielokrotnym zakupem tego samego biletu lub kilkukrotnym naliczeniem opłaty. Każda kolejna transakcja musi być zatwierdzona przez pasażera na ekranie dotykowym terminala biletowego.
Zarówno przedstawiciele PKM Jaworzno, jak i Mennicy Polskiej zastrzegają jednak, że przy korzystaniu z systemu należy zachować dokładnie takie same środki ostrożności, jak przy płaceniu w terminalach sklepowych. To znaczy, że nie wolno dawać swej zbliżeniowej karty płatniczej nikomu do ręki (dotyczy to także kontrolerów).
Start nowego systemu nie oznacza, iż pozostałe możliwości uiszczenia opłaty za przejazd zostaną zlikwidowane. Tradycyjny bilet nadal będzie można zakupić u kierowcy czy w biletomacie. Nie zniknie też Jaworznicka Karta Miejska z promocyjnymi cenami za przejazdy dla jej użytkowników. W przyszłości zniknąć mogą za to dotychczas używane terminale do kart miejskich (pomarańczowe skrzynki z trzema przyciskami). Aktualnie trwają bowiem ostatnie prace, aby nowy Open Payment System obsługiwał również Jaworznicką Kartę Miejską.
Przypomnijmy, że w badaniach opinii publicznej mieszkańców Jaworzna przeprowadzonych w ubiegłym roku, to właśnie komunikacja miejska była najwyżej ocenianą sferą działalności miasta. Dodatkowo aż 73% badanych orzekło, iż oferta PKM Jaworzno jest atrakcyjna w porównaniu do przejazdów minibusami i prywatnymi samochodami. Kolejne nowatorskie rozwiązania, które wprowadza PKM Jaworzno uczynić mają korzystanie z autobusów jeszcze bardziej atrakcyjnym. Warto również zauważyć, że jaworznicki przewoźnik jest jednym z nielicznych w kraju, który w ubiegłym roku nie odnotował odczuwalnego spadku wpływów ze sprzedaży biletów.


Prezydent Paweł Silbert:
– Jaworzno to pierwsze miasto w Polsce, w którym wdrażany jest taki system. Płatności zbliżeniowe to kolejne udogodnienie, które jaworznicki przewoźnik oferuje swoim klientom. W obszarze mobilności i usprawnień w komunikacji stajemy się liderem – już niebawem, dzięki zawartym w ubiegłym roku umowom, na ulice miasta wyjadą 22 nowoczesne, ciche i ekologiczne pojazdy elektryczne. Udowodniliśmy, że miejska spółka, dobrze zarządzana i zatrudniająca oddaną, doświadczoną załogę, może prężnie rozwijać się i inwestować. Doceniają to również jaworznianie, co potwierdzają badania opinii publicznej.

Najnowsze

To Top