Bez kategorii

Anglicy zainteresowani Jaworznem

Hereford – to nazwa 53-tysięcznego angielskiego miasta, leżącego nieopodal granicy z Walią. Miasta, gdzie w okresie II wojny światowej stacjonowała szkoła lotnicza RAF i gdzie obecnie swoją kwaterę główną ma elitarna brytyjska jednostka specjalna SAS. Miasta, którego przedstawiciele spędzili mijający tydzień w… Jaworznie.

Od poniedziałku (9 stycznia) gościliśmy w Jaworznie przedstawicieli samorządu angielskiego Hereford. Do naszego miasta zawitał burmistrz Jim Kenyon, radne Laura Hall i Kath Hey oraz doradca burmistrza do spraw kontaktu z Polską i polską społecznością Jacek Andrychiewicz.
To właśnie obecność w Hereford, liczącej ponad 3.000 osób mniejszości polskiej, skłoniło burmistrza Jima Kenyona do nawiązania bliższych kontaktów z Jaworznem i być może w przyszłości do zawiązania stałej współpracy partnerskiej. Daleka jeszcze do tego droga, ale „pierwsze lody” zostały przełamane. To także zasługa jaworznianki mieszkającej na co dzień w Hereford, która zainicjowała kontakt pomiędzy angielskim, a polskim  samorządem.
Angielska delegacja spędziła w Jaworznie cały tydzień, poznając Jaworzno i jego historię. Jaworznicki samorząd zapewnił gościom urozmaicony program wizyty. Oprócz Jaworzna, angielska delegacja miała okazję zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce i Kraków, a także Browar Tyski.
Ten ostatni z wymienionych punktów programu zapewne szczególnie zainteresował burmistrza Kenyona. Poza pełnieniem stanowiska 635. burmistrza Hereford, jest on znany w swym mieście jako właściciel najbardziej popularnego pubu o nazwie „Victory”, a także jednego z najstarszych browarów warzących piwa typu „bitter” i „ale”.
Na czym mogłyby się opierać wzajemne partnerskie stosunki z Hereford, gdyby rzeczywiście doszło do nawiązania współpracy? Wydaje się, że byłaby to świetna okazja choćby dla jaworznickiej młodzieży do „szlifowania” znajomości języka angielskiego w praktyce. Jaworzno, a przede wszystkim młodzi jaworznianie mogliby skorzystać na tego typu wymianie kulturalnej i edukacyjnej. Obecność w Hereford sporej mniejszości polskiej może też sprzyjać ożywieniu kontaktów gospodarczych i nawiązywaniu współpracy między przedsiębiorcami z obu miast.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie „sytuacja jest rozwojowa” i wstępnie nawiązane kontakty z samorządowcami z Hereford będą obustronnie podtrzymane.

Najnowsze

To Top