Bez kategorii

Nowe zagospodarowanie Parku Chrząstówka

Już w wakacje bieżącego roku Park Chrząstówka nabierze zupełnie nowego charakteru. Dzisiaj (wtorek, 17 stycznia) upłynął termin składania ofert w przetargu na jego zagospodarowanie. W ramach inwestycji w parku pojawią się między innymi zestawy do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz nasadzonych zostanie blisko 2.300 egzemplarzy nowych roślin.

Park Chrząstówka mieści się na wzgórzu (325 m n.p.m.) wznoszącym się naprzeciwko Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Na jego łagodnym zboczu wyrasta osiedle domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Po minięciu zabudowy trafiamy w kameralne zacisze parkowe, ocienione koronami starych kasztanowców, klonów oraz brzóz. Dalej roztacza się widok na łąki i nieużytki ciągnące się aż po Dobrą. Leśny park zajmuje powierzchnię nieco ponad 7,5 ha.
W pierwszej połowie bieżącego roku dojdzie do nowego zagospodarowania przestrzeni Parku Chrząstówka. Przede wszystkim park zostanie uporządkowany, a wszystkie prowadzące przezeń alejki i ścieżki przejdą generalny remont. Wzdłuż alejek zamontowane będą lampy oświetleniowe, zainstalowana zostanie także iluminacja wybranych grup drzew.
To nie wszystko. Aby podnieść walory rekreacyjne parku, znajdą się tu zestawy do ćwiczeń fitness (tzw. „siłownia pod chmurką”), a także – na życzenie mieszkańców – ścieżka Street Workout (zestaw urządzeń do ćwiczeń biegowych i tor przeszkód).
Walory przyrodnicze Chrząstówki podkreślone zostaną przeprowadzeniem przez park ornitologicznej ścieżki dydaktycznej. Uzupełnią ją budki lęgowe dla występujących tu gatunków ptaków.
Wykonawca zadania inwestycyjnego dokona także nasadzeń 2.283 sztuk wybranych gatunków roślinności parkowej. Ogromna większość z nich to kwitnące byliny i krzewinki, ale znajdziemy tu również ozdobne krzewy wzniesione oraz drzewa.
Dzisiaj minął termin składania ofert przetargowych na zagospodarowanie Parku Chrząstówka. Swe oferty złożyło dziewięć przedsiębiorstw – najtańsza oferta opiewa na 363 tys. zł, zaś najdroższa na ponad 977 tys. zł. Miasto na wykonanie zadania zaplanowało kwotę 500 tys. zł. Zgodnie z dokumentacją przetargową, zagospodarowanie Parku Chrząstówka ma zostać ukończone do końca czerwca bieżącego roku. Dalsze plany zakładają włączenie w granice parku kilku sąsiednich miejskich działek i powiększenie obszaru parkowego o kolejne 5 ha.

Najnowsze

To Top