Bez kategorii

„Święci” z Jedynki na straży sieci

W sobotę, 14 stycznia, w jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbyło się spotkanie z cyklu – „Kreatywna technologia”, w trakcie którego zaprezentowała się młoda grupa informatyczna „Saint” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki.

Mimo ferii zimowych, uczniowie Jedynki nie próżnują. Nie próżnuje z pewnością rekrutująca się spośród uczniów profilu matematyczno-informatycznego grupa „Saint”. „Święci” z Jedynki wraz z Jaworznicką Grupą Użytkowników Linuksa zorganizowała warsztaty informatyczne. Ich temat był niezwykle praktyczny i dotyczący niemal wszystkich młodych (i nie tylko) użytkowników sieci internetowej – jak uniknąć błędów w konfiguracji profilu na Facebooku, aby zapobiec utracie cennych danych osobowych i utracie kontroli nad kontem.
Problem podszywania się pod cudzą tożsamość, kradzież danych oraz internetowy stalking stają się coraz bardziej powszechnymi zjawiskami, z którymi spotykają się użytkownicy mediów społecznościowych. Prześladowanie z użyciem mediów społecznościowych potrafi nieść skutki tragiczne. Wzrost liczby samobójstw wśród nastolatków będących ofiarami prześladowania w internecie staje się poważnym i dyskutowanym zagadnieniem w USA i krajach Europy Zachodniej. Z badań ankietowych dowiadujemy się, że w USA aż 43% dzieci i nastolatków padło ofiarą szykanowania i psychicznego znęcania się w sieci (tzw. cyberbullying, cyberprzemoc), w Wielkiej Brytanii to blisko 30% i o podobnym odsetku mówi się w Polsce.
Powróciwszy od roku szkolnego 2016/2017 do tradycji klas matematyczno-informatycznych, I LO wspiera kreatywność swoich uczniów, zapewniając im odpowiednią opiekę merytoryczną i organizacyjną. Tak powstała grupa „Saint”. To uczniowie kierunku informatycznego, którzy postanowili wyspecjalizować się w temacie zarządzania informacją i sieciami komputerowymi. To zdeterminowani młodzi ludzie, którzy zdecydowali się pogłębić wiedzę z zakresu konstrukcji sieci i bezpieczeństwa infrastruktury sieci oraz przeciwdziałać łamaniu prawa w Internecie, wychwytując naruszenia i pomagając zebrać materiał dowodowy osobom zainteresowanym.
W odpowiedzi na medialny chaos sieciowy oraz bierność i lekceważenie tematu przez poważne instytucje urzędowe, grupa „Saint” przygotowała szkolenia z zakresu ochrony tożsamości i wizerunku, jak również z tematu zagrożeń płynących z nieodpowiedniego wykorzystania zasobów Internetu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To reakcja na zjawisko hejtu, internetową dezinformację, fotomontaże zdjęć, publikację wizerunków bez zgody właścicieli, na falę zjawisk, która codziennie boleśnie zalewa ich kolegów i koleżanki. To odpowiedź na poczucie bezkarności anonimowych użytkowników sieci publicznej, którzy podnoszą swoje poczucie wartości kosztem innych osób.
Wykorzystując popularne media społecznościowe, członkowie grupy „Saint” postanowili udostępniać ciekawe artykuły dotyczące zarządzania i bezpieczeństwem informacji, ale również służyć poradą prawną, dzięki współpracy ze specjalistami z prawa karnego oraz ochrony danych osobowych. Z grupą „Świętych” współpracują nie tylko prawnicy, ale również prywatne firmy specjalizujące się administrowaniem sieci komputerowych i bezpieczeństwem, specjaliści do spraw bezpieczeństwa systemów bankowych, krajowej klasy specjaliści do spraw bezpieczeństwa IT.
Młodych ludzi wspiera w działaniach Jaworznicka Grupa Użytkowników Linuksa (JLUG). Odkąd JLUG w 2007 roku przyjął formę stowarzyszenia i skupił się na sektorze edukacji, jego głównymi celami stało się upowszechnienie systemu operacyjnego GNU/Linux oraz Wolnego Oprogramowania (open source). Zgodnie ze swoim statutem, JLUG ma m.in. stwarzać alternatywne formy edukacji informatycznej i wspierać inicjatywy upowszechniające bezpieczne społeczeństwo informacyjne, czego praktycznym przykładem są spotkania z cyklu „Kreatywna technologia”. Rozwój informatyki, do którego ostatecznie zmierza JLUG – nie jest możliwy bez młodych, zdolnych i przedsiębiorczych, którymi bez wątpienia są uczniowie z I LO, prowadzeni pod kątem merytorycznym przez pana Marcina Zemłę – specjalistę z branży informatycznej, właściciela firmy Informatics, prezesa spółki Synapsa oraz wiceprezesa Jaworznickiej Grupy Użytkowników Linuksa. Licealiści znaleźli się zatem we właściwym miejscu, we właściwym czasie, pod właściwą opieką, prezentując siebie i swoje cele wobec starszych kolegów – informatyków i trzeba im przyznać, dali radę.
Jaworzniccy „Święci” z Jedynki noszą się z zamiarem zorganizowani wkrótce ogólnopolskiego turnieju informatycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zakresu administrowania siecią.

Najnowsze

To Top