Bez kategorii

Zmiany od hali aż po Planty

W Wydziale Inwestycji Miejskich nastał bardzo gorący okres. Trwają ostatnie przygotowania do jednej z największych i najtrudniejszych inwestycji w Jaworznie od czasu przebudowy Rynku. Mowa o kompleksowej przebudowie śródmiejskiego obszaru w rejonie przystanku PKM „Centrum”. Projekt nosi nazwę Miejskiego Centrum Integracji Transportu, ale jego zakres jest o wiele szerszy niźli tylko budowa centrum przesiadkowego, jak mogłoby się wydawać.

– To z czym mamy do czynienia to faktycznie kilka projektów realizowanych równolegle. Rejon przebudowy sięgać będzie od Hali Widowiskowo-Sportowej aż po budynek „D” Urzędu Miejskiego przy Placu Górników – wskazuje Grzegorz Cyran, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich. – Nowe inwestycje całkowicie odmienią cały ten obszar. Wszystkie przebudowy przebiegać będą jednocześnie, a prace rozpoczną się już w drugim kwartale bieżącego roku.
Jaki będzie zakres modernizacji? Znikną dotychczasowe wiaty głównego jaworznickiego przystanku „Centrum”. Zamiast nich powstaną dwa estetyczne obiekty budowlane – przystanki przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia z toaletami, miejscem na kawiarnię i saloniki prasowe.
Aby rejon ten rzeczywiście pełnił funkcję centrum integracji transportu, nowy przystanek przesiadkowy uzupełniony zostanie parkingiem dla rowerów, który stanie w miejsce dotychczasowego parkingu przy Placu Górników. Łącznie znajdzie się tu miejsce dla 319 rowerów, przy czym część miejsc zajmie stacja roweru miejskiego (wypożyczalnia rowerów). Użytkownicy będą mogli tu również przebrać się (szatnia) oraz wziąć prysznic (natryski). Nie oznacza to, że z Placu Górników znikną całkowicie zmotoryzowani. Pozostanie tu nadal 25 miejsc parkingowych dla samochodów.
Kolejnym elementem MCIT będzie przebudowany parking pod Halą Widowiskowo-Sportową, którego to projekt uzyskał już wśród urzędników Wydziału Inwestycji slangową nazwę „parkingo-kładki”. – To określenie bierze się stąd, iż parking przykryty będzie „zielonym” dachem z klombami, pełniącym funkcję zieleńca. Po dachu przebiegać będą alejki dla pieszych oraz kładka dla rowerzystów, prowadząca od hali aż po ul. Grunwaldzką w rejonie przystanku – wyjaśnia Grzegorz Cyran.
Nowy, częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, kryty parking zmieści 92 samochody oraz postój taksówek. Tu jednak niespodzianka dla kierowców – najprawdopodobniej operować on będzie na zasadzie park & ride. Oznacza to, że parking będzie płatny, a w ramach opłaty kierowcy uzyskają możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Innymi słowy opłata parkingowa stanie się jednocześnie opłatą za przejazdy autobusami PKM Jaworzno.
Jak zatem możemy zauważyć, MCIT stanowić ma podwaliny spójnego systemu, gdzie podróżni poruszający się różnymi środkami komunikacji – samochodem, rowerem, autobusem – właśnie w centrum będą mogli dowolnie je zmieniać, np. przyjechać ze swej dzielnicy do centrum samochodem lub rowerem, aby w dalszą drogę ruszyć już autobusem; dojechać autobusem i po wypożyczeniu roweru załatwić wszystkie sprawy w rejonie centrum itp.
– Przedsięwzięcie obejmuje również budowę velostrady, czyli dwupasmowej drogi dla rowerów. Przebiegać ona będzie od Osiedla Stałego, przez Podłęże i Centrum do budowanego obecnie odcinka DDR przy ul. Insurekcji Kościuszkowskiej. Drugi fragment pobiegnie stamtąd do Jeziorek i dalej przez malowniczy las do Ciężkowic – dodaje naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich.
To jeszcze nie wszystko, gdyż wraz z budową Miejskiego Centrum Integracji Transportu ruszy modernizacja Hali Widowiskowo-Sportowej. – Będziemy się starać, by jeden przetarg obejmował wspólnie modernizację hali oraz budowę „parkingo-kładki”. Parking jest przecież w zasadzie przedpolem hali. Z pewnością pojawi się w tym rejonie potrzeba zmian instalacji podziemnych łączących się z obiektem sportowym. Chcielibyśmy zatem, aby prace dotyczące hali i jej przedpola prowadził jeden wykonawca. Dzięki temu uda się łatwiej je skoordynować – zapowiada naczelnik Cyran.
Właśnie koordynacja będzie kluczem do sukcesu, aby wszystkie przedsięwzięcia na dosyć rozległym obszarze (blisko 2 ha, czyli prawie czterokrotnie większym niż Rynek) w samym centrum miasta przebiegły bez zakłóceń i zostały zakończone w zakładanym terminie. A ten termin to początek czwartego kwartału 2018 roku. Wtedy wszystkie inwestycje wchodzące w skład MCIT mają być już oddane do użytku.
– To są duże przedsięwzięcia, które na stałe zmienią ścisłe centrum miasta. Zastrzegam już na wstępie, iż w związku z zakresem prac i ich rozległością, mieszkańcy muszą pogodzić się z pewnymi niedogodnościami. Mam na myśli głównie zmiany w organizacji ruchu. Odcinek ul. Grunwaldzkiej od ronda do skrzyżowania z ul. Mickiewicza stanie się siłą rzeczy terenem budowy. Wszystkie inwestycje w tym rejonie będą prowadzone jednocześnie, między innymi właśnie po to, by nie rozciągać tych utrudnień w czasie. Chcemy wszystko wykonać w jednym terminie – tłumaczy Grzegorz Cyran.
– Aktualnie dopinamy ostatnie szczegóły związane z przetargami, które zostaną ogłoszone już w najbliższych tygodniach. A jak już wspomniałem wcześniej, planujemy rozpoczęcie robót budowlanych na drugi kwartał tego roku – dodaje naczelnik WIM.
Wartość inwestycji w ramach projektu Miejskiego Centrum Integracji Transportu szacowana jest na ponad 25 mln zł. Około 9 mln zł pochodzić będzie z miejskiego budżetu. Resztę, czyli ponad 16 mln zł, pokryje dofinansowanie unijne, na które prezydent Paweł Silbert podpisał umowę 9 stycznia bieżącego roku.
Warto wspomnieć, iż uzupełnieniem nowego wizerunku centrum Jaworzna będzie wodny plac zabaw, którego budowa na Plantach również ma ruszyć w roku bieżącym.


Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna:
– Zaczynamy kolejne duże przedsięwzięcie, które znów zmieni centrum Jaworzna. Zmieni w sposób niezwykle ciekawy i intrygujący. Średniej wielkości miasto również może być nowoczesne, a może nawet awangardowe. Świat zmierza w kierunku eliminowania zatruwających środowisko pojazdów spalinowych, zwiększenia mobilności, także przez aktywny, fizyczny wysiłek. Temu celowi ma służyć Miejskie Centrum Integracji Transportu. Jest naszą ambicją, by było to miejsce atrakcyjne, lubiane przez mieszkańców i chętnie przez nich odwiedzane. Jestem przekonany, że już wkrótce tak będzie
i spotkamy się wspólnie w pięknie odnowionym centrum miasta.

Najnowsze

To Top