Bez kategorii

Niech stanie się światłość

Inteligentne latarnie zapalające się wówczas, gdy nadjeżdża samochód, zmiany iluminacji w parkach w zależności od pór roku, klucz kolorystyczny dla różnych typów oświetlenia – to nie wszystkie innowacyjne rozwiązania zaproponowane przez twórców „Masterplanu oświetlenia miasta Jaworzna”. Dokument stworzyła czołowa europejska firma zajmująca się kreatywnym oświetleniem i jest on efektem współpracy Taurona Dystrybucji i gminy.

Czy pamiętamy jeszcze jak wygląda rozgwieżdżone nocne niebo i ciągnący się przez nie szeroki pas Drogi Mlecznej? Widzieliśmy go przecież, gdy spędzaliśmy noc w górskim schronisku, albo na nadmorskiej plaży. Na pewno nie w mieście – nie w Jaworznie – nad którym nocne niebo rozświetla żółta łuna lamp sodowych. Megawatogodziny energii elektrycznej przekształconej w bezużyteczny świetlny „smog”, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Dla kogo rozświetlają asfalt uliczne latarnie stojące przy drogach prowadzących przez tereny leśne? W nocy jeździ nimi ledwie kilkanaście samochodów. Czy tego światła potrzebują na przykład nietoperze lub inne nocne gatunki zwierząt, dla których las jest naturalna ostoją?
Czy bezpiecznie czujemy się nocą w miejskich parkach? Snop światła jarzeniowego wykrawa dla nas z ciemności aleje parkowe. Jesteśmy niczym aktorzy, na których skierowane są reflektory sceniczne. A wśród drzew i zarośli nieprzebyty mrok. Czy nikt tam się nie czai, gdy my przechodzimy oświetleni i wystawieni na widok?
Specjaliści z firmy DL Studio – jednego z europejskich liderów w dziedzinie projektowania kreatywnego oświetlenia – udowadniają, że może być inaczej. Twierdzą również, że Jaworzno może po zapadnięciu zmroku wyglądać zupełnie wyjątkowo. A prezes spółki DL Studio – Norbert Wasserfurth-Grzybowski – przekonuje, iż Jaworzno zasługuje na to, by wyróżniać się spośród innych polskich miast.
– Dla nas Jaworzno to odkrycie. Z pozoru niepozorne, gdy się do niego dojeżdża. Ale już po chwili odkrywamy, że to miasto prężne, inteligentne i bogate. Widać, że to miasto jest dobrze zarządzane i prowadzone „z głową” – mówił podczas konferencji w piątek, 27 stycznia, prezes Wasserfurth-Grzybowski. – Jakimi określeniami można „otagować” Jaworzno? Miasto inteligentne, energetyczne, elektryzujące, ekologiczne i innowacyjne. Właśnie te pięć elementów, które natychmiast kojarzą się nam z Jaworznem stanowi kanwę dla naszego Masterplanu.
DL Studio nie zajmuje się bowiem wyłącznie projektowaniem kreatywnego oświetlenia dla pojedynczych obiektów architektonicznych lub ich zespołów, choć wykonało dziesiątki tego typu zleceń w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Polsce. Projektuje również kompleksowe, spójne i „totalne” opracowania dla oświetlenia całych miast – masterplany. Specjaliści DL Studio sporządzili oświetleniowe masterplany między innymi dla Kolonii, Amsterdamu czy Warszawy. W piątek Norbert Wasserfurth-Grzybowski uroczyście przekazał na ręce zleceniodawcy – Taurona Dystrybucji oraz gminy Jaworzno – „Masterplan oświetlenia miasta Jaworzna – Elektryzujące Jaworzno”.
Na dokument składa się ponad 1.900 stron, na których rozpisano szczegółowo każdy punkt oświetleniowy w mieście (ponad 11.000 istniejących opraw oświetleniowych), począwszy od latarni ulicznych, a skończywszy na naświetlaczach architektonicznych. Sporządzono „Karty obiektów” z drobiazgowymi wytycznymi iluminacji 24 najważniejszych miejskich obiektów i 644 (!) karty parametrów oświetlenia dla poszczególnych ulic Jaworzna. Całości przedsięwzięcia przyświeca idea inteligentnego miasta (smart city), a nocny wygląd Jaworzna z lotu ptaka przypominać ma siatkę połączeń neuronalnych.
W proponowanym oświetleniu ulicznym zaproponowano charakterystyczny klucz temperatury barwowej światła. Obecnie 99% źródeł oświetlenia w Jaworznie stanowią lampy sodowe, które emitują światło żółto-pomarańczowe. Specjaliści z DL Studio zasugerowali, aby światło ciepłe (żółte), które jest postrzegane przez ludzi jako przytulne, dominowało w dzielnicach mieszkaniowych. Natomiast wszystkie główne połączenia drogowe skąpane były w wydajnym energetycznie i wyostrzającym kontrasty świetle chłodnym (białym wpadającym w błękit). Co więcej, wytypowano kilkadziesiąt ulic przebiegających w obszarach przyrodniczych (lasy, łąki), gdzie preferowane będzie stosowanie oświetlenia nadążnego. To inteligentny system, w którym kolejne latarnie rozświetlają jezdnię tylko przed nadjeżdżającym samochodem, natomiast pozostałe świecą tylko na 10% swej mocy – świetlna fala, która prowadzi kierowcę.
Podobny klucz dotyczy iluminacji architektury: obiekty przemysłowe – światło niebieskie; obiekty publiczne – światło białe; obiekty historyczne – światło czerwono-pomarańczowe.
Inteligentne oświetlenie proponowane jest również dla głównych miejskich parków. Tu również mogłaby się pojawić „świetlna fala” oraz zmiana koloru iluminacji w zależności od pór roku.
Ale zespół DL Studio to nie tylko inżynierowie elektrotechniki i oświetlenia, nie tylko architekci krajobrazu oraz wspierający ich profesorowie niemieckiej Wyższej Szkoły Nauk i Sztuk Użytkowych (HAWK). To pasjonaci z wizją.  Norbert Wasserfurth-Grzybowski niczym Wielki Mag odkrywał kolejne propozycje „Masterplanu oświetlenia Miasta Jaworzna”.
Jednym z nich jest stworzenie w naszym mieście „Laboratorium Energii” – ośrodka popularno-naukowego skupiającego się na popularyzowaniu w sposób atrakcyjny dla zwiedzających wiedzy na temat energii elektrycznej. Z pokazami wyładowań elektrycznych, kulami plazmowymi, generatorami van der Graafa. Jak wskazywał szef DL Studio, Jaworzno jest do tego predestynowane, gdyż to tu powstała pierwsza polska elektrownia, pod koniec ubiegłego wieku Jaworzno było miastem z największą liczbą elektrowni w Europie, a obecnie powstaje jeden z największych bloków energetycznych. Okazuje się też, że jaworznicka huta szkła była pierwszym zakładem w Polsce, który produkował bańki do żarówek.
Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie olbrzymiej chmury pary, którą wytwarzają chłodnie kominowe elektrowni jako ekranu, na który można rzutować obrazy z projektorów. Podobnie jak w przypadku fontann multimedialnych, ale w nieporównywalnie większej skali i widocznych z odległości kilkudziesięciu kilometrów – nowy znak rozpoznawczy Jaworzna.
A logo Jaworzna – charakterystyczna, trójkolorowa kula (z upodobaniem zwana przez niegdysiejszego radnego Pawła Bańkowskiego „chińskim znakiem”) – jest wprost stworzone, by w postaci kuli plazmowej (urządzenie, wewnątrz którego można obserwować wstęgi elektrycznych wyładowań) stanąć jako unikalny „witacz” przy wjazdach do miasta.
– Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem – prezydent Paweł Silbert.
– Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów – wtórował Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.
To nie koniec współpracy między spółką TAURON Dystrybucja a Miastem w zakresie oświetlenia ulicznego. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad stworzeniem na podstawie Masterplanu kompleksowych projektów i wykonaniem dokumentacji technicznej iluminacji pięciu obiektów architektonicznych w mieście.

Najnowsze

To Top