Bez kategorii

Pożegnamy Kapitana Stanisława Nowakowskiego

Jutro (środa, 1 lutego) o godz. 15.00 pożegnamy jaworznickiego bohatera, patriotę, AK-owca, Zasłużonego dla Jaworzna – Kapitana Stanisława Nowakowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.

Jutro o godz. 15.00 odprowadzimy na miejsce wiecznego spoczynku, zmarłego 27 stycznia, Kapitana Stanisława Nowakowskiego. Uroczystości pogrzebowe jaworznickiego bohatera i niestrudzonego krzewiciela idei patriotycznych odbędą się w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie.
Kapitan Stanisław Nowakowski był zasłużonym żołnierzem formacji zbrojnych Armii Krajowej Podziemnego Państwa Polskiego działających w Jaworznie, ugrupowania Polski Niepodległej w szeregach organizacji Orła Białego. Był działaczem społecznym, organizatorem i animatorem życia związkowego członków środowisk kombatanckich związanych z AK. Inicjator i organizator obchodów i uroczystości, rocznic i wydarzeń o charakterze patriotycznym upamiętniających czyn zbrojny walk o wolność okresu II Wojny Światowej. Był autorem licznych projektów tablic symbolizujących przelaną krew w obronie Ojczyzny. Był również inicjatorem i autorem odnowy pomnika pamięci partyzantów AK i GL PPS w Jeziorkach, kolejarzy w Szczakowej oraz tablicy upamiętniającej rozstrzelanych żołnierzy AK na Cmentarzu Pechnickim.
Ukoronowaniem jego działań związanych z upamiętnieniem miejsc pamięci jest idea uwieńczona realizacją budowy Pomnika Niepodległości w Jaworznie odsłoniętego 11 listopada 2008 r. Pomnik ten stał się centralnym miejscem pamięci walk o wolność i niepodległość w Jaworznie. Za swą działalność kpt. Stanisław Nowakowski był wielokrotnie odznaczany i honorowany. W 2000 r. otrzymał stopień oficerski WP, w 2003 r. został awansowany do stopnia porucznika, a w 2016 r. do stopnia kapitana.
Kapitan Stanisław Nowakowski był znanym i cenionym przez mieszkańców Jaworzna, w tym także przez młodzież, z którą przez wiele lat chętnie spotykał się w szkołach i przekazywał wiedzę o historii Polskiego Państwa Podziemnego. Był mocno zaangażowany w życie miasta.
Kapitan Nowakowski w roku 2009 został uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Jaworzna. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent Paweł Silbert zwrócił się do radnych z propozycją, aby uczcić pamięć o zmarłym bohaterze poprzez nadanie jego imienia znaczącemu obiektowi w naszym mieście, bądź ulicy.

Najnowsze

To Top