Bez kategorii

Pionierzy zyskają najwięcej

W Jaworznie o elektromobilności słyszymy już od kilku lat, a to głównie za sprawą projektu wymiany taboru PKM Jaworzno na ekologiczne i efektywne autobusy elektryczne. Teraz to pojęcie robi furorę w całej Polsce w związku przyjęciem w ubiegłym tygodniu przez rząd „Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce”. Liderem jesteśmy między innymi dlatego, że Jaworzno przecierało szlaki wskazane teraz w rządowym dokumencie. O co zatem chodzi z tą elektromobilnością?

Koniec epoki ropy naftowej – to już nieuchronny trend światowy. Nasza planeta umiera, a jej agonia wywołana jest przez zanieczyszczenia generowane przez ludzi. Jednym z czynników, który ma na to największy wpływ jest spalanie paliw ropopochodnych – mało wydajne ale za to pozostawiające głębokie piętno na środowisku naturalnym. Wystarczy wskazać lokalnie na Warszawę, gdzie 63% zanieczyszczeń w powietrzu ma pochodzenie transportowe.
Koncerny naftowe bronią ostatnich swych bastionów, które zapewniają niebotyczne zyski wybranym, kosztem jakości środowiska dla wszystkich istot zamieszkujących Ziemię.
Rozwiązaniem może być oparcie transportu, który jest głównym „pożeraczem” paliw ropopochodnych, o alternatywne źródła energii. Tym najbardziej racjonalnym i powszechnym wydaje się być energia elektryczna. Stąd pojęcie elektromobilności, czyli idea wykorzystywania w jak najszerszym zakresie pojazdów elektrycznych zarówno w transporcie indywidualnym (elektryczne samochody, skutery itp.) jak i publicznym (autobusy, pociągi, tramwaje). Przecież ogromna większość urządzeń, którymi się otaczamy jest zasilana prądem. Dlaczego prądem nie miałyby być zasilane pojazdy?
Bzdury wyssane z palca? Otóż ostrożne prognozy naukowców i analityków mówią, iż do 2040 roku 25% wszystkich pojazdów na świecie będzie napędzana elektrycznie (około 500 mln samochodów). Obecnie na świecie sprzedaje się rocznie około 76 milionów samochodów z czego tylko 500 tys. elektrycznych. W roku 2040 przewiduje się roczną sprzedaż samochodów elektrycznych na poziomie 41 mln sztuk.
To nie przypadek, że największe koncerny motoryzacyjne gorączkowo pracują nad własnymi rozwiązaniami technologicznymi, a na rynek wprowadzają teraz (w fazie przejściowej) hybrydy. Wiedzą, że dla pojazdów spalinowych nie ma przyszłości, zwłaszcza w obliczu coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji. Jest duża szansa, iż postęp technologiczny przyspieszy zjawiska opisane w prognozach. Warto przytoczyć spostrzeżenia z rządowego dokumentu, gdzie czytamy, iż Apple zainwestował w minionych trzech latach w rozwój własnego elektrycznego pojazdu autonomicznego 20 mld USD, czyli kilkakrotnie więcej niż w rozwój wszystkich swych pozostałych produktów (iPhone, iPad, czy Mac). Apple nie jest jedyny.
Rynek samochodów spalinowych jest już tak spetryfikowany, że nie można wyobrazić sobie pojawienia się nowego istotnego gracza. Konsolidacja doprowadziła do wyłonienia się kilku ledwie potężnych grup motoryzacyjnych, które wchłonęły pomniejszych producentów. Inaczej z rynkiem samochodów elektrycznych – tu dalej jest miejsce dla nowych i rozwojowych marek. „Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce” wskazuje właśnie tę niszę, jako szansę dla polskich przedsiębiorstw – wejścia z poziomu poddostawców komponentów na wyższy poziom łańcucha produkcyjnego.
Zważywszy na potencjał rozwojowy rynku pojazdów elektrycznych oraz coraz większą liczbę podmiotów, które angażują w badania technologiczne olbrzymie środki, rzeczywiście warto zastanowić się nie tyle nad kwestią, czy elektromobilność to przyszłość (bo to wydaje się już przesądzone), ale raczej nad zagadnieniem, czym Jaworzno może przyciągnąć inwestorów i zespoły badawcze działające w tej branży. Może rzeczywiście stworzenie warunków do testowania elektrycznych pojazdów autonomicznych będzie tym elementem? Z rządowego raportu dowiadujemy się, iż według szacunków analityków rynek pojazdów autonomicznych w ciągu najbliższych 13 lat osiągnie niebotyczną wartość 2,6 biliona USD.

Najnowsze

To Top