Bez kategorii

Strażacy z Ciężkowic rozpoczną kwestę

Strażacy z OSP Ciężkowice 1 kwietnia rozpoczną publiczną kwestę, z której środki mają zostać przeznaczone na renowację sztandaru jednostki. W bieżącym roku mija 60 lat odkąd ufundowano nowy sztandar straży z wizerunkiem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – patronki ciężkowickiej parafii.

Historia OSP Ciężkowice sięga 1889 roku. Jednak nadanie i poświęcenie jej sztandaru datowane jest na rok 1905. Kolejny, nowy sztandar ufundowali ciężkowickim strażakom lokalni mieszkańcy. Ich nazwiska znajdują się na grawerowanych emblematach umieszczonych na drzewcu sztandaru. Sztandar ten datowany jest na rok 1957.
W tym czasie – a były to przecież lata bezpośrednio po mrocznym okresie bierutowskim – fundatorzy, a także członkowie OSP Ciężkowice sporo ryzykowali umieszczając na sztandarze jednostki wizerunek Matki Boskiej.
W rocznicę 60-lecia ufundowania sztandaru, ciężkowiccy strażacy zdecydowali o przeprowadzeniu fachowej renowacji swej chorągwi w dowód przywiązania do 128-letniej tradycji oraz w hołdzie dla poświęcenia fundatorów sprzed 60 lat. W ramach publicznej kwesty ciężkowiccy strażacy pod wodzą druha Adriana Majewskiego ofiarować będą w formie „cegiełek” fotogram z wizerunkiem sztandaru z odbitą historyczną, ozdobną pieczęcią OSP Ciężkowice na odwrocie. Zebrane środki przeznaczone zostaną na renowację.
Kwesta rozpocznie się w sobotę – 1 kwietnia i będzie wspierana przez lokalne stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Ciężkowic”.

Najnowsze

To Top