Bez kategorii

Indiańska przygoda w siedzibie Archetti

W ubiegłą sobotę (25 marca) w Domu Kultury w Jeleniu odbył się Festiwal Kultury Zuchowej. Dominowały w nim motywy indiańskie, ponieważ zuchy są odważne jak Indianie.

Popularność zabaw w Indian wśród dzieci jest niezaprzeczalna i zastanawiać by się można dlaczego tak jest. Najmłodsza grupa metodyczna ruchu harcerskiego, jaką są zuchy, często wykorzystuje motywy indiańskie w organizacji swoich zabaw, konkursów i obozów letnich. To co łączy Indianina oraz harcerza i zucha to braterstwo, zasady prawdy i uczciwości, którymi kierują się w życiu, a przede wszystkim odwaga.
Na tej właśnie bazie oparty został wyjątkowy w swojej formie i treści – Festiwal Kultury Zuchowej „Wesołek”, którego hasło przewodnie w tym roku, brzmiało „Indiańska Przygoda”. Odbył się on w sobotę (25 marca) w  „Archetti”. Organizatorem imprezy był Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej ZHP, a współorganizatorami: Komenda Hufca ZHP im hm. Stefana Dwornickiego w Jaworznie oraz „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna.
Celem tego nietuzinkowego przedsięwzięcia kulturalnego była integracja grona zuchowego woj. śląskiego oraz promowanie własnych środowisk i form pracy artystycznej, a wzięło w nim udział około 250 dzieci z gromad zuchowych Chorągwi Śląskiej ZHP.
Organizatorzy Festiwalu przewidywali przegląd zespołów tanecznych, wokalnych i teatralnych, dlatego też jego realizacja przebiegała w ramach trzech konkursów: indiańskiego tańca – „W rytmie ziemi”, indiańskiej piosenki – „Głos matki natury” i zuchowego teatru – „Opowieści Wielkiego Wodza”.
Poziom poszczególnych konkursów stał na wysokim poziomie, a jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wyniki dostępne są na profilu społecznościowym www.facebook.com/domkulturywjeleniu.
W ten marcowy, sobotni dzień cały obiekt „Archetti” wypełnił się wesołą zuchową gromadą. Atrybuty indiańskie, które stanowiły nieodzowne tło każdego występu, wykonane zostały własnoręcznie przez poszczególne drużyny. Były zatem barwne stroje, pióropusze, wigwamy oraz inne przymioty indiańskie. Atmosfera całej imprezy była niezwykle radosna, było głośno, dynamicznie i wesoło, a nade wszystko kolorowo.
Gościem specjalnym Festiwalu był znawca życia Indian i krzewiciel ich kultury – Marek Ptasiński, potocznie zwany przez dzieci „Panem Indianinem”. Jego strój, choć profesjonalny, nie odbiegał ponoć starannością wykonania i detali od tych, które prezentowały same „zuchowe maluchy”. Ciekawa była forma Festiwalu, ponieważ druhny prowadzące wykorzystywały czas pomiędzy występami na radosne tematyczne okrzyki, zaśpiewy oraz zabawne gestykulacje. W takiej konkursowej atmosferze zuchy nie miały tremy, a gorące brawa nagradzały każdy z występów.
Festiwal Kultury Zuchowej okazał się dużym sukcesem i na stałe zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają na jego kolejną edycję.

Najnowsze

To Top