Bez kategorii

Opinia mieszkańców zdecydowała

Jaworzno nie jest brane pod uwagę przy tworzeniu metropolii. W poniedziałek katowiccy radni podjęli uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w gminach mających wejść do przyszłego związku metropolitalnego. Wśród 41 wskazanych gmin nie ma Jaworzna. Przypomnijmy, że w badaniach opinii publicznej przeprowadzonych w połowie lutego ponad 76% jaworznian było przeciwnych wstąpieniu do metropolii.

Prezydent Katowic Marcin Krupa jako pełnomocnik do spraw utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim zapowiedział, iż w obliczu zdecydowanej niechęci mieszkańców Jaworzna do włączenia w skład metropolii – nie dojdzie do prób włączenia Jaworzna do powstającego związku „na siłę”. Takie stanowisko dało się wyczuć już wcześniej, choćby podczas telewizyjnej debaty metropolitalnej. Również jak informował prezydent Silbert, osobiście otrzymał takie zapewnienie od prezydenta Katowic.
W poniedziałek (10 kwietnia) Rada Miasta Katowice podczas nadzwyczajnej sesji podjęła uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w gminach, które miałyby się znaleźć w związku metropolitalnym. To 41 gmin, wśród których nie ma Jaworzna.
Wschodnią granicę metropolii będą tworzyć granice Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Sosnowca, Mysłowic, Imielina i Chełma Śląskiego. Na południu gminami granicznymi będzie Bieruń, Bojszowy i Kobiór; na zachodzie Sośnicowice i Rudziniec, a północną rubież stanowić będą Zbrosławice, Tarnowskie Góry, Świerklaniec i Ożarowice.
Tak zakreślona metropolia obejmować będzie powierzchnię 2.553 km kw. z populacją w liczbie 2.279.560 mieszkańców, tym samym realizując ustawowe zapisy o minimalnej ludności metropolii w liczbie 2 mln osób. Granice przyszłej metropolii znacznie rozszerzono poza 13 miast wchodzących dotąd w skład GZM.
– Po wyjściu Jaworzna, postanowiliśmy wspólnie z trzynastką miast popatrzeć na metropolię nieco szerzej. Poza sercem i mocno zurbanizowanym obszarem przyłączyć tereny potrzebne i konieczne do dalszego rozwoju metropolii – mówił prezydent Marcin Krupa.
„Wbrew przypisywanym mi intencjom, kibicuję metropolii. Od wielu lat jestem naprawdę mocno zaangażowany w to, by miasta województwa śląskiego zgodnie współpracowały tam, gdzie powinna łączyć je wspólnota interesów oraz by konkurowały ze sobą (jeśli muszą) w sposób nie wyniszczający i nie powodujący niechęci. Zawsze jednak w pierwszej kolejności stawiam moje powinności wobec mieszkańców Jaworzna. To z ich wyboru i na ich rzecz jestem zobowiązany do żelaznej lojalności wobec naszego miasta i dbania o rozwój naszej społeczności. Dlatego – zupełnie na chłodno i bez emocji – rozważając za i przeciw wejściu Jaworzna do metropolii śląskiej, w kształcie jaki przewiduje ustawa, nie mogę rekomendować wejścia naszego miasta w tę nową strukturę. Dla nas oznaczałoby to wskoczenie do wehikułu czasu i cofnięcie się o kilka dobrych lat.” – napisał w tekście opublikowanym w „GW” 8 kwietnia prezydent Paweł Silbert. Jak dodaje prezydent Silbert – Jeżeli pozytywne aspekty funkcjonowania metropolii, będą kiedyś przeważać, w przyszłości z przekonaniem zarekomenduję mieszkańcom Jaworzna wejście do niej.
W badaniu opinii publicznej przeprowadzonym w połowie lutego przez profesjonalną pracownię sondażową przytłaczająca większość mieszkańców Jaworzna, bo aż 76% sprzeciwiła się wejściu naszego miasta do metropolii.

Najnowsze

To Top