Bez kategorii

Wodny plac zabaw – będzie hitem

Aż 23 wodne zabawki, sztuczny strumień opływający „wyspę atrakcji”, hamaki i ławeczki dla odpoczywających, przebieralnia, natryski oraz ukryte wewnątrz zielonego pagórka ogólnodostępne toalety – tak będzie wyglądać jaworznicki wodny plac zabaw, który do końca maja 2018 roku ma powstać na Plantach. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ogłoszono przetarg na wykonanie obiektu.

Autorem projektu wodnego placu zabaw w Jaworznie jest zespół RS+ pod kierownictwem Roberta Sitka. Wspomniana pracownia architektoniczna jest laureatem wielu nagród i wyróżnień przyznawanych przez stowarzyszenia branżowe (SARP, Towarzystwo Urbanistów Polskich) ale także przez szerokie grono samych użytkowników. Chyba najbardziej znanymi realizacjami RS+ jest wodny plac zabaw w Tychach (według internautów najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego w 2012 roku) oraz zagospodarowanie wschodniego nabrzeża tyskich Paprocan (projekt obsypany nagrodami w roku 2015).
Jaworznicki wodny plac zabaw zapowiada się jako niemal pewny hit – potencjalny zdobywca kolejnych nagród dla tyskiej pracowni projektowej, ale przede wszystkim fenomenalnie przemyślana i zaplanowana przestrzeń publiczna dla mieszkańców Jaworzna – tych młodszych jak i zupełnie dorosłych. Patrząc na projekt widzimy, że będzie doskonale pod względem jakości zastosowanych rozwiązań, bezpiecznie, efektownie i funkcjonalnie.
Całe założenie składa się z pięciu owalnych placów, przez które przepływać będzie sztuczny strumyk. Centralny owal o promieniu ok. 15 m zajmie właściwy plac zabaw na wysepce otoczonej płynącą wodą (brodzikiem o głębokości ok. 13 cm). Znajdzie się on w obniżeniu – blisko 1,5 m poniżej poziomu mniejszych, skrajnych owali.
Tuż obok wznosić się będzie sztuczny 4-metrowy pagórek. W jego wnętrzu ukryty zostanie budynek z ogólnodostępnymi toaletami (także dla osób niepełnosprawnych) oraz stacją pomp i automatyką sterującą urządzeniami na placu (w niższej kondygnacji). W ten sposób bryła architektoniczna nie będzie ingerować w wygląd terenu rekreacyjnego – ot, pagórek z… wejściem do środka.
Sama wyspa wodnych atrakcji zaoferuje aż 23 wodne zabawki – w większości interaktywne. Co bardzo istotne, część wyspy zajmą zabawki przeznaczone specjalnie dla młodszych dzieci (mniejsze, z niżej umieszczonymi dyszami łagodniej wyrzucającymi wodę, tak by dawały frajdę np. także 4-latkom). Będą to bezpieczne urządzenia najwyższej jakości, takie jak zainstalowano m.in. w parku wodnym w Paprocanach, Splash Parku w angielskim Walsall czy Centre Nautique du Rhone w Lyonie. Wodny plac zabaw będzie cieszył również oczy, a to za sprawą barwnego podświetlenia o zmierzchu.
W granicach centralnej niecki, a więc bezpośrednio w sąsiedztwie wyspy atrakcji, dzieci i ich rodzice znajdą dwa stanowiska natrysków oraz dwie przebieralnie, tak aby rozbawione i całkowicie przemoczone pociechy mogły przebrać się w suche ciuchy.
W obrębie całego założenia nie spotkamy barier architektonicznych. Mimo znacznych różnic poziomów między poszczególnymi strefami przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, zrezygnowano całkowicie ze schodów. Zamiast nich poszczególne placyki łączą się ze sobą łagodnymi pochylniami.
Za miejsca odpoczynku służyć będą wkomponowane w obrzeża placów drewniane siedziska. Część z nich zacieniać będzie rozpięta na betonowym łuku pergola z pnączami. W innym rejonie, spragnieni wypoczynku i kąpieli słonecznej odnajdą, rozpiętą niczym olbrzymi hamak, siatkę do leniwego polegiwania. Oczywiście w skład założenia wchodzi również zieleń urządzona w postaci nowych drzew, zieleńców i kwitnących rabat.
Zmiany w miejskim budżecie oraz zwiększenie wydatków inwestycyjnych przegłosowane przez koalicyjnych radnych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej sprawiły, iż ambitny projekt zostanie zrealizowany.
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ogłoszono przetarg na wykonanie wodnego palcu zabaw na Plantach wraz z infrastrukturą towarzyszącą i urządzeniem terenu. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi w piątek, 28 kwietnia. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń i uda się wyłonić ofertę spełniającą wszystkie warunki, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w ciągu 30 dni.
A to oznacza, że już w wakacje 2018 roku jaworznianie wraz ze swymi dziećmi cieszyć się będą nowym, rewelacyjnym miejscem do zabawy i wspólnego spędzania czasu. W odróżnieniu od fontann na rynku, które pełnią funkcje wyłącznie dekoracyjne, na Plantach nie zawisną tabliczki z napisami „Zakaz kąpieli”. Wręcz przeciwnie – wyspa wodnych atrakcji będzie swymi urządzeniami wręcz zachęcać do zabawy. Po to przecież powstanie.

Najnowsze

To Top