Bez kategorii

Sprawdź swoje punkty karne przez internet

Jeśli nie wiesz ile zebrałeś dotąd za kierownicą punktów karnych i kiedy one „wygasną” lub chcesz sprawdzić za jakie wykroczenia i kiedy zostałeś ukarany przez Policję mandatem, możesz sprawdzić te informacje przez internet. Od poniedziałku te dane są dostępne po zalogowaniu na stronie obywatel.gov.pl.

Od poniedziałku (24 kwietnia) pojawiła się możliwość sprawdzenia swego „konta” punktów karnych i wykroczeń drogowych przez internet. Dotychczas te  informacje można było pozyskać jedynie poprzez osobistą wizytę na komendzie Policji. W poniedziałek ruszył internetowy system CEPiK 2.0, który udostępnia dane z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego poprzez witrynę obywatel.gov.pl.
Oczywiście te wrażliwe dane poufne udostępniane są wyłącznie osobie zainteresowanej. To oznacza, że nie można sprawdzić ilości punktów karnych na koncie np. współmałżonka, dzieci czy jakiejkolwiek innej osoby. Można sprawdzić wyłącznie własne konto.
Pierwszym krokiem jest założenie własnego profilu zaufanego (eGo). Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku. Wprowadzone dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany, jest wiarygodna — nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt — poza właścicielem — nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać.
Najłatwiejszą metodą założenia profilu zaufanego jest wypełnienie właściwego formularza na stronie internetowej banku, w którym posiadamy rachunek. Później każdorazowo bezpieczne logowanie na profil będziemy przeprowadzać przez bankowość elektroniczną. Usługa jest bezpłatna.
Podobnie bezpłatne jest sprawdzenie ilości punktów karnych, które z poziomu profilu zaufanego przeprowadzimy na stronie obywatel.gov.pl.
Uwaga – wydruk ilości punktów karnych pobrany z witryny nie jest traktowany jako dokument urzędowy. Jeśli potrzebujemy go do celów urzędowych lub sądowych, po stosowne oficjalne zaświadczenie nadal musimy zgłosić się na komendę Policji. Funkcjonariusze wręczą nam stosowny dokument po okazaniu dowodu tożsamości.

Najnowsze

To Top