Bez kategorii

Jaworznickie rowery miejskie będą elektryczne

Już w lipcu bieżącego roku do Jaworzna trafi pierwsza pula zamówionych w Solarisie elektrycznych autobusów. Także w tym roku na naszych ulicach pojawią się elektryczne taksówki. A po zakończeniu budowy Miejskiego Centrum Integracji Transportu będziemy mogli korzystać z „floty” około 200 miejskich elektrycznych… rowerów.

Projekt Miejskiego Centrum Integracji Transportu, którego realizacja ruszy już w najbliższym czasie, zakłada między innymi budowę na Placu Górników zadaszonego parkingu dla rowerów. Tutaj także ma znajdować się główna stacja rowerów miejskich, z których będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Jaworzna. To jednak nie koniec, bo na terenie naszego miasta – w każdej dzielnicy – znajdzie się wypożyczalnia miejskich rowerów. Łącznie 20 stacji.
Dzięki temu mieszkańcy będą mogli swobodnie poruszać się po mieście wypożyczając rower w jednej dzielnicy, a po przejechaniu do punktu docelowego pozostawić go w stacji znajdującej się w danym miejscu. Logowanie do systemu i wypożyczanie rowerów ma być obsługiwane przez Jaworznicką Kartę Miejska, którą posiada niemal każdy mieszkaniec naszego miasta.
Jaworzno nie bez kozery promuje się hasłami „Jaworzno – źródło energii” i „Elektryzujące Jaworzno” – w naszym mieście nawet rowery będą elektryczne. To rozwiązanie technologiczne zachęci do użytkowania tych jednośladów nawet osoby, które do tej pory na rower wsiadały niechętnie, ponieważ nie lubiły się przemęczać. Relaksująca przejażdżka bez wysiłku będzie możliwa dzięki niewielkiemu silnikowi elektrycznemu zainstalowanemu w układzie korbowym roweru. W poniedziałek (8 maja) prezydent Paweł Silbert testował w okolicach GEOsfery właśnie taki typ roweru.
– Wykorzystując sprzyjającą aurę, przeprowadziliśmy krótki test roweru elektrycznego. Tego typu jednoślady mają zasilić wkrótce miejskie wypożyczalnie bike&ride. W 20 wypożyczalniach, w różnych częściach miasta będzie docelowo około 200 takich pojazdów. Pierwsze wrażenia? Układ elektryczny wydatnie wspomaga jazdę przy prędkości do 25 km/h, powyżej trzeba zdać się na siłę własnych nóg – dzielił się na facebooku swymi pierwszymi spostrzeżeniami z przejażdżki prezydent Jaworzna.
Elektryczne rowery włączono już do oferty Warszawskiego Roweru Publicznego. Warszawski system bije w nowym sezonie, który ruszył 1 marca, wszelkie rekordy popularności wśród mieszkańców stolicy. W samym marcu odnotowano ponad 329 tys. wypożyczeń, a w systemie zarejestrowało się 23 tys. nowych użytkowników. Obecnie łączna liczba użytkowników Warszawskiego Roweru Publicznego wynosi 470 tys. osób.
Czy na podobny sukces lecz proporcjonalny do wielkości naszego miasta będziemy mogli liczyć w Jaworznie? Przekonamy się na wiosnę 2019 roku, wówczas jest bowiem planowane uruchomienie naszego lokalnego systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Wpierw musi powstać infrastruktura w postaci Miejskiego Centrum Integracji Transportu, sieci stacji roweru miejskiego, velostrada i pozostałe planowane drogi rowerowe. Zakończenie tych inwestycji spodziewane jest na jesień 2018.

Najnowsze

To Top