Bez kategorii

Kanalizacja w Byczynie (i nie tylko) coraz bliżej

W piątek 28 kwietnia w siedzibie MPWiK miało miejsce podpisanie drugiej, ostatniej umowy na budowę kanalizacji w osiedlu Byczyna.

Zgodnie z projektem oraz rozstrzygnięciem przetargowym, prace zostały podzielone na trzy etapy. Za realizację etapu pierwszego i drugiego (zlewnia w rejonach ulicy Korczyńskiego, zlewnia Baranowskiego) o łącznej wartości ponad 17,5 mln złotych, odpowiedzialna będzie firma Omega. Za prace w terenie przy trzecim etapie (rejon ulicy Gwardzistów) o wartości 9 mln złotych, odpowiedzialna będzie firma Wolimex. Roboty, po przekazaniu placu budowy oraz po przygotowaniu zaplecza, mogą rozpocząć się jeszcze w maju br.
Orientacyjny zakres kanalizacji w Byczynie obejmuje około 26 km sieci sanitarnej dla 3523 mieszkańców oraz modernizację 10 km sieci wodociągowej. Na powyższe prace Spółka wodociągowa będzie starała się pozyskać kolejne środki z Unii Europejskiej. Kanalizacja w Byczynie ma stanowić VI fazę projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”.
Należy przypomnieć iż od samego początku jaworznickiego projektu kanalizacyjnego, czyli od 2011 roku, wodociągi na terenie Jaworzna wybudowały i zrealizowały inwestycje wodno–kanalizacyjne o wartości ponad 300 mln zł.
– Za nami budowa od podstaw ponad 100 km nowej kanalizacji sanitarnej m.in. w osiedlu Ciężkowice, Pieczyska, Góra Piasku, Długoszyn, Bory, Warpie. Później częściowo uzupełnialiśmy sieć kanalizacyjną w okolicach Centrum, a teraz realizowane są prace dzielnicy w Jeleń-Łęg. Obecnie przygotowujemy się do kolejnej, szóstej już fazy projektu, którą jest wspomniana budowa instalacji w Byczynie – wyjaśnia i podsumowuje Prezes Zarządu MPWiK Józef Natonek.
Inwestycje MPWiK to nie tylko kanalizacja, ale także nowe ujęcie wody, modernizacja sieci wodociągowej czy modernizacja oczyszczalni ścieków, a także prace związane z odtworzeniem nawierzchni. Przykładowo nowe ujęcie wody pitnej Piaskownia kosztowało 19 mln zł. Podobna kwota przeznaczona została na modernizację Oczyszczalni ścieków w Jeleniu. Sam etap pierwszy jaworznickiego projektu kanalizacyjnego obejmujący cztery północne dzielnice (Pieczyska, Warpie, Górę Piasku, Długoszyn, Ciężkowice) kosztował blisko 120 mln zł, natomiast etap drugi (Bory, Warpie) 66 mln zł. Do tego należy doliczyć jeszcze fazę trzecią, czwartą i obecnie realizowaną piątą fazę, a także inwestycje spoza projektu, prowadzone w ramach wymiany infrastruktury wodociągowej, dzięki którym kompleksowo i w całości wymieniona została sieć wodociągowa w osiedlu Podłęże oraz na osiedlu Stałym. Na najbliższy czas w planach, na podobnych zasadach, wymianie poddana zostanie sieć wodociągowa na osiedlu Gigant i Podwale.
– W tym roku chcielibyśmy zrealizować jeszcze kanalizację w ulicy Wiosny Ludów, Hibnera oraz w rejonie osiedla Pszczelnik. W planach na rok 2018 jest budowa sieci sanitarnej w Dąbrowie Narodowej – dodaje Prezes Natonek.

Najnowsze

To Top