Bez kategorii

Ruszyły warsztaty Akademia Bezpieczeństwa

W poniedziałek, 8 maja br. ruszył program skierowany do szerokiej grupy jaworznian – Akademia Bezpieczeństwa. Z warsztatów, prelekcji dotyczących bezpiecznych zachowań będą mogły skorzystać przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz seniorzy – narażeni w ostatnim czasie na wiele niebezpieczeństw. Z programu skorzysta ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Jaworzna.

Bezpieczny Przedszkolak
Warsztaty skierowane są do najmłodszych mieszkańców miasta, a ich głównym celem jest zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się po mieście. Z programu skorzysta około 600 dzieci z 17 jaworznickich przedszkoli. Celem głównym warsztatów jest nabycie przez przedszkolaków umiejętności prawidłowego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w  miejscach publicznych. Dzieci nauczą się również telefonicznego wzywania pomocy, korzystając z numeru alarmowego oraz podstawowych zasad pierwszej pomocy. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pracownicy Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Dzieci i młodzież będą miały okazję do skorzystania z warsztatów profilaktycznych dla młodzieży „Stop dopalaczom” oraz warsztatów edukacyjnych „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Celem działań jest zapoznanie uczniów z zagrożeniami dzisiejszej rzeczywistości. Przygotowane warsztaty mają na celu przekazanie młodzieży rzetelnej i dokładnej wiedzy o skutkach zażywania dopalaczy oraz ich wpływie na organizm i psychikę młodych ludzi, ukazanie mechanizmów i konsekwencji uzależnienia oraz nauczenie podejmowania racjonalnych decyzji związanych z używkami.
Drugi cykl dotyczy coraz bardziej wzrastającego zagrożenia aktami terroryzmu. Młodzież, która przecież często spędza rodzinne wakacje za granicą, przeszkolona zostanie z zakresu zachowania w przypadku ataku terrorystycznego w miejscu publicznym.

Starsi = bezpieczni
Coraz częściej dochodzi do przestępstw, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku i mieszkające samotnie. Przestępstwa te polegają przede wszystkim na oszustwie i wyłudzaniu mienia. Właśnie dlatego w porozumieniu z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym w Jaworznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie przygotowano warsztaty dla seniorów, których celem będzie podniesienie świadomości osób starszych na temat ich bezpieczeństwa i zabezpieczania mienia.
Źródło: jaworzno.pl

Najnowsze

To Top