Bez kategorii

Uzdolnieni muzycy stanęli w szranki konkursowe

I Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka „Archetti”, którego Organizatorem była „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna przeszedł już do historii. Czekamy na jego drugą edycję już za…dwa lata. W bieżącym roku Grand Prix zdobyła Kamila Malczyk z Balina – uczęszczająca do Państwowej Szkoły Muzycznej w Chrzanowie. To już kolejna konkursowa nagroda, którą zdobyła młoda skrzypaczka, a jaworznickie Grand Prix potwierdza jej  nieprzeciętny talent.

Do rywalizacji w I Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti” stanęło 19 skrzypków. W jury zasiadło zaś grono szanowanych profesorów – Szymon Krzeszowiec, Robert Kabara oraz Łukasz Błaszczyk. Profesorowie nie tylko oceniali występy uczestników konkursu, ale prowadzili również warsztaty muzyczne dla najmłodszych.
Pierwszy etap konkursu miał niezwykle trudną formułę – skrzypkowie występowali solo. Nie było zatem wspierających pianistów, jak to bywa zwykle w innych konkursach. Każdy najdrobniejszy niuans warsztatowy stawał się przez to tym bardziej słyszalny. Kompozycje, które wykonywali uczestnicy konkursu wymagały niebagatelnego kunsztu instrumentalnego – były to utwory solo na skrzypce autorstwa J.S. Bacha, G. Ph. Telemanna, H. Wieniawskiego i N. Paganiniego.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 9 skrzypków, którym w zmaganiach konkursowych towarzyszyła orkiestra „Archetti”. Dla części z nich był to pierwszy w życiu występ wraz z orkiestrą, co mogło potęgować tremę. Ale trema to chleb powszedni artystów scenicznych, z którym muszą nauczyć się zmagać od najmłodszych lat.
Wielkie Grand Prix i nagrodę w postaci skrzypiec mistrzowskich artysty lutnika Michała Różaka zdobyła Kamila Malczyk. Kolejne nagrody przypadły w udziale:  Grupa młodsza:
I nagroda – nie przyznano,
II nagroda ex aequo – Alanis Alvarez i Justyna Liber,
III nagroda – nie przyznano.
W grupie starszej:
I nagroda ex aequo – Magdalena Biśta i Kacper Solarz,
II nagroda Małgorzata Majcherczyk,
III nagroda – nie przyznano.
Oprócz zmagań konkursowych, które były otwarte dla publiczności, muzyczne święto w siedzibie „Archetti” w Jeleniu uzupełniały koncerty. W pierwszym z nich wspólnie wystąpiły „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna i Kwartet Śląski. Drugi był uroczystym Koncertem Laureatów, podczas którego młodzi triumfatorzy po raz ostatni zagrali z naszą Orkiestrą.
Świetna organizacja oraz wysoki poziom konkursu, które podkreślali jurorzy, pozwalają mieć nadzieję, iż kolejna edycja przyciągnie jeszcze większą liczbę utalentowanych, młodych muzyków. Mamy także nadzieję, że Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka „Archetti” z czasem dołączy do muzycznych konkursów cieszących się największym prestiżem w kraju.

Najnowsze

To Top