Bez kategorii

Maluchy mają już swoje dęby

Otwarcie Parku Nowych Mieszkańców zainaugurowało posadzenie 52 dębów symbolizujących dzieci urodzone w obecnej kadencji jaworznickiego samorządu. To dopiero początek. Docelowo stanie tu około 800 drzew – każde z imienną tabliczką dziecka. Park całego pokolenia jaworznian.

– Chcę, żeby moja córka miała pamiątkę, która będzie razem z nią rosła przez całe życie. Pod którą będzie mogła przyjść jako nastolatka posiedzieć, a potem przyprowadzić tu również swoje dzieci – mówiła jedna z mam podczas akcji sadzenia pierwszych drzew w Parku Nowych Mieszkańców.
Taka właśnie idea przyświecała pomysłowi założenia Parku Nowych Mieszkańców, który zaproponowały rodzinom władze Jaworzna. Tutaj swoje drzewa będą mieć jaworznianie, którzy przyszli na świat w obecnej kadencji samorządu. Ich rodzice otrzymali w ubiegłą niedzielę (21 maja) pierwszą szansę własnoręcznego zasadzenia dostarczonych przez gminę dębów oraz zawieszenia na nich, wykonanych przez Wspólnotę „Betlejem”, ozdobnych tabliczek z imieniem swego dziecka.
Na założenie Parku Nowych Mieszkańców władze miasta wybrały prawie 7-hektarowy teren pomiędzy Parkiem Chrząstówka a realizowanym obecnie odcinkiem Obwodnicy Północnej Miasta. Aktualnie na Chrząstówce przebiegają prace rewitalizacyjne, w ramach których budowane są alejki, instalowane urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz odnawiana jest szata roślinna. Z Chrząstówki rozpościera się szeroki widok na łąki i nieużytki. Od niedzieli zaczynają je zastępować zadrzewione tereny Parku Nowych Mieszkańców. W parku ma docelowo stanąć 800 drzew.
– Ten park jest niezwykły ze względu na to, że dedykujemy go nowym mieszkańcom Jaworzna – mówi zastępca prezydenta Monika Bryl. – Każde dziecko, które urodziło się w obecnej kadencji jaworznickiego samorządu, będzie mogło wybrać sobie drzewo posadzone w nowym parku. Drzewa będą nosiły tabliczki z imionami dzieci.
Rodzice, którzy w niedzielę zasadzili drzewa swych dzieci, zapowiadają, iż park stanie się teraz celem ich regularnych odwiedzin. Po to by odpocząć i oczywiście sprawdzić jak rośnie drzewo z imieniem ich dziecka.
Niedzielne wydarzenie przyciągnęło media z całego regionu. Jaworzno jest pierwszym miastem, które w tak symboliczny i uroczysty sposób celebruje pojawienie się na świecie nowych mieszkańców. Przypomnijmy też, że od dwóch lat każdy jaworznicki noworodek meldowany w naszym mieście otrzymuje w prezencie od gminy białe body z czerwonym sercem i nadrukiem „Jaworzno – kocham to miasto”.
W niedalekiej przyszłości cała 7-hektarowa działka Parku Nowych Mieszkańców zostanie obsadzona drzewami i w ten sposób połączona z Parkiem Chrząstówka. Kolejne dwie akcje sadzenia drzew skierowane do rodziców przewidywane są na jesień bieżącego roku oraz na wiosnę roku 2018. A zatem ci rodzice, którzy przegapili wspaniałe, rodzinne wydarzenie w ubiegłą niedzielę, otrzymają jeszcze szansę posadzenia drzewa w Parku Nowych Mieszkańców i zawieszenia na nim grawerowanej, imiennej tabliczki swej pociechy. To przecież także doskonała okazja do spotkania innych rodziców, a dla dzieci do poznania rówieśników, z którymi być może już za kilkanaście lat będą spotykać się pod własnymi drzewami.
– Bez pomocy jaworznian nie założylibyśmy nowego Parku. Miejsca, które dzięki ludziom będzie tworzyć historię Jaworzna – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Park Nowych Mieszkańców to nie tylko teren do rekreacji, wypoczynku, teraz to również początek nowej miejskiej tradycji i integracji rodzin. Druga edycja Święta Rodziny pokazała, że mieszkańcy chcą razem spędzać czas, zawiązując nowe przyjaźnie i znajomości. Teraz kolejna atrakcyjna przestrzeń miejska, której początek daliśmy sadząc dęby, będzie do tego świetną okazją.
Wszystkim rodzicom, którzy zasadzili w niedzielę drzewa w Parku Nowych Mieszkańców gratulujemy oraz życzymy, aby ich dzieci rosły silne i zdrowe jak dęby.

Najnowsze

To Top