Bez kategorii

Największe integracyjne święto w mieście

Maj przynosi nie tylko obchody Święta Konstytucji czy Święta Rodziny. W maju obchodzimy również największe integracyjne święto w Jaworznie – Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. W roku bieżącym obchodziliśmy je już po raz siedemnasty.

W tym roku Dni Godności Osób Niepełnosprawnych zbiegły się nieco terminem z Świętem Rodziny. Dzięki temu radosny gwar i nastrój zabawy panował na głównych miejskich placach od środy (17 maja) aż do niedzieli (21 maja). A oba święta propagowały idee integracji oraz stawiały w centrum uwagi rodzinę. Zatem uczestnicy Dni Godności Osób Niepełnosprawnych mogli przedłużyć wspólne rodzinne świętowanie także na weekend.
Tradycyjnie już Dni Godności rozpoczęły się kolorowym korowodem przemierzającym ulice miasta aż na Rynek, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie Kluczy do Bram Miasta. Życzenia świętującym złożyła Monika Bryl – zastępca prezydenta, Dariusz Starzycki – poseł na Sejm RP oraz jedna z głównych organizatorek obchodów Maria Materla – Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych.
Później był już czas na zabawę – pokazy szermierki na wózkach, występy szczudlarzy, bańki mydlane, przedstawienia teatralne czy zajęcia warsztatowe na płycie Rynku.
Dzień później, w czwartek 18 maja, w Hali MCKiS odbył się Piknik Naukowy „Rehabilitacja nie musi być nudna”, gdzie prezentowano różnorodność technik terapeutyczno-rehabilitacyjnych. Zainteresowani mogli poznać nowe trendy w pracy rehabilitacyjnej oraz zdobycze technologiczne, które tę pracę mogą wspomagać.
Kolejny dzień – piątek – minął pod znakiem rywalizacji sportowej. Ponownie w Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła się bowiem VI Paraolimpiada „Od Przedszkolaka do Paraolimpijczyka”. Były emocje, doping kibiców i medale.
A sobota? Sobota to już Święto Rodziny i kolejna moc atrakcji.
Honorowy Patronat nad obchodami Dni Godności Osób Niepełnosprawnych objął prezydent Paweł Silbert.

Najnowsze

To Top