Bez kategorii

Turniej na oficjalne otwarcie boiska

We wtorek (30 maja) nastąpiło oficjalne otwarcie nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, które powstało przy SP nr 18 w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Działalność ciężkowickiego boiska zainaugurował międzyszkolny turniej piłkarski zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 i Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Ciężkowic przy współudziale „Solidarności” ZG Sobieski i MCKiS Jaworzno.

Nowe boisko wielofunkcyjne przy ciężkowickiej „Osiemnastce” powstało w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. Projektodawcą była pani Anna Hassa, a inwestycję poparło aż 673 mieszkańców na 785 głosujących. Boisko pokryte bezpieczną, poliuretanową nawierzchnią i wyposażone w niezbędną infrastrukturę umożliwia rozgrywki w piłkę nożna i ręczną oraz koszykówkę.
– W Ciężkowicach brakowało takiego miejsca. Nie mówię tylko o uczniach, którzy korzystają z boiska w ramach zajęć WF, ale o całej społeczności dzielnicy – mówi Anna Hassa, dyrektor SP 18. – Budowa wielofunkcyjnego boiska była również okazją do uporządkowania terenu w jego otoczeniu. Zamontowano dwa stoły ping-pongowe, ławeczki, kosze na śmieci. Mamy tu również monitoring w postaci zainstalowanych 6 kamer.
Nowe boisko było gotowe już jesienią ubiegłego roku i od tamtej pory w cieplejsze dni korzystali z niego uczniowie oraz mieszkańcy Ciężkowic, gdyż teren jest dla nich w pełni dostępny. Oficjalne otwarcie odbyło się jednak we wtorek – 30 maja.
– Nie chcieliśmy robić typowego otwarcia z przemówieniami. To przecież obiekt sportowo-rekreacyjny, zatem najlepszą formą inauguracji działalności wydawał nam się turniej sportowy dla dzieci i młodzieży – podkreśla dyrektor Hassa. – Dzieci, które wzięły w nim udział, stwierdziły, że lepszego otwarcia nie mogły sobie wyobrazić. Mecze piłkarskie sędziował profesjonalny sędzia, były puchary, medale, nagrody i przede wszystkim świetna atmosfera.
Przecięcia symbolicznej wstęgi przed turniejem dokonała Anna Hassa, zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek oraz Mirosław Pieczara – prezes Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic.
– Od początku wspieraliśmy projekt budowy boiska i wzięliśmy udział w zorganizowaniu turnieju piłkarskiego z okazji oficjalnego otwarcia obiektu – mówi Mirosław Pieczara. – W jego organizacji udało nam się uzyskać pomoc naszych przyjaciół z „Solidarności” ZG Sobieski, którzy oprócz tego, że ufundowali część nagród, to jeszcze mecze poprowadził w roli arbitra Piotr Miś z ZG Sobieski, członek Kolegium Sędziów Futsalowych PZPN. Bardzo dziękuję członkowi Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Waldemarowi Sopacie za włączenie się w nasze dzielnicowe wydarzenie i wzięcie w nim udziału. Przewodniczący Sopata sam jest mieszkańcem Ciężkowic – członkiem naszej lokalnej społeczności – więc doskonale wie jak bardzo tego typu obiekt był w Ciężkowicach oczekiwany.
Rzeczywiście od chwili oddania do użytku, nowe boisko przy SP 18 jest wręcz oblegane przez lokalnych amatorów rekreacyjnego uprawiania sportu.
– Wiem, że w ciepłe popołudnia poszczególne grupy mieszkańców ustalają między sobą terminy korzystania z boiska. Dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród dorosłych, cieszą się również stoły do ping-ponga na wolnym powietrzu – zauważa Anna Hassa. – Oczywiście w godzinach zajęć szkolnych obiekt jest nieoceniony jeśli chodzi o prowadzenie zajęć wychowania fizycznego.
We wtorkowym turnieju wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych nr 18 (Ciężkowice), nr 14 (Bory) oraz nr 6 (Podwale). Wśród nich znalazły się nawet dwie dziewczęce drużyny piłkarskie. Zwycięstwo przypadło w udziale chłopcom z SP nr 14.
– Wyniki nie są tu najważniejsze, ale raczej aktywnie spędzony czas oraz możliwość integracji młodzieży z różnych dzielnic i środowisk. Przecież dzieci nie tylko rywalizowały, bo przy okazji drobnego poczęstunku i występów artystycznych, miały okazję się poznać i spędzić razem trochę czasu. To wydaje mi się największą wartością tego typu imprezy – wskazuje dyrektor SP 18.
Turniej był tak udanym wydarzeniem, że dyrektor Anna Hassa wstępnie planuje organizację podobnej imprezy również w przyszłym roku.
– Może jednak tym razem nie piłka nożna a siatkówka dziewcząt – zastanawia się dyrektor Hassa. – Mamy przecież do dyspozycji boisko siatkarskie, które powstało przy naszej szkole w ramach pierwszej edycji JBO. Dziewczęta także zasługują na docenienie ich zdolności sportowych i motywację do dalszego rozwoju. Wśród dziewcząt znajdziemy całkiem sporo siatkarskich talentów, trzeba im dać tylko okazję, żeby się zaprezentować.

Najnowsze

To Top