Bez kategorii

„Cztery Pory Roku” – osiedle przyjazne dla rodzin

– Naszą ambicją jest stworzenie osiedla, które mieszkańcy wskazywać będą jako przykład i źródło czerpania pozytywnych wzorców dla innych deweloperów i administratorów – mówi Henryk Węgrzyn, prezes spółki deweloperskiej budującej osiedle „Cztery Pory Roku” w Jaworznie. Osiedle oferować będzie rozwiązania dotąd niespotykane na innych jaworznickich osiedlach. Bezpieczne dziedzińce dla dzieci i własne przedszkole – osiedle przyjazne dla rodzin.

Na „Cztery Pory Roku” składać się będą cztery duże budynki – każdy zbudowany na planie prostokąta z wewnętrznym, odkrytym dziedzińcem. Dlaczego taki właśnie, niezbyt rozpowszechniony u nas układ budynku?
Henryk Węgrzyn: – Dziedzińce będą przestrzenią niedostępną dla osób postronnych, z wejściem wyłącznie z wnętrza budynku. Proszę zwrócić uwagę, że każde mieszkanie będzie miało okna zarówno po stronie elewacji zewnętrznej, jak i wychodzące na środkowy dziedziniec. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice będą mogli bez obaw wypuścić swe dzieci, aby bawiły się na tym wewnętrznym, zielonym, wspólnym podwórku. Dzieci będą widoczne z każdego z okien skierowanych do wnętrza, więc rodzice mogą „mieć na nie oko” przez cały czas. Oczywiście budynek będzie objęty również systemem monitoringu.
Ten wspólny dziedziniec może pełnić także funkcję integracyjną, jako miejsce spotkań mieszkańców. Skłaniał będzie do bardziej wspólnotowego nastawienia. Na typowych osiedlach, całe otoczenie bloków traktowane jest jak niczyje. U nas mieszkańcy traktować będą dziedzińce jako swoją przestrzeń i będzie im na jej jakości zależeć.
Zaznaczę, że nazwy poszczególnych budynków związane z porami roku znajdą swe najbardziej wyraźne odzwierciedlenie w kompozycjach roślinnych na wewnętrznych podwórkach. Dziedzińce będą wprost kwitnąć i dawać ukojenie swą zielenią. Przypomnę również, iż budynki zostaną wyposażone w zielone dachy, których główną rolą będzie filtrowanie powietrza wpadającego na dziedzińce.

Zatem najpierw budowana będzie „Wiosna” z mieszkaniami na sprzedaż. A później?
– W dalszej kolejności powstaną jednocześnie „Lato” i „Jesień” na wynajem. Na tym etapie chcemy również wybudować osiedlowe przedszkole. Później „Zima”.

Rzeczywiście przygotowuje Pan ofertę ze szczególnym naciskiem na młode małżeństwa.
– To osiedle nie będzie budowane po to tylko, żeby ludzie mieli gdzie mieszkać. Trzeba im ułatwić życie i stworzyć warunki do rozwoju. Przedszkole na samym osiedlu pozwoli rodzicom na godzenie obowiązków rodzinnych i wychowawczych z pracą zawodową. Przypominam też, że „Cztery Pory Roku” będą leżeć w bliskim sąsiedztwie dwóch szkół podstawowych. Nie trzeba będzie tracić czasu na dowożenie dzieci na drugi kraniec miasta.

A Centrum miasta w odległości kwadransa pieszego spaceru?
– To wielka zaleta – na tyle blisko do centrum, że można pójść na piechotę, ale na tyle daleko, że nie odczuwa się już niedogodności wynikającej z zagęszczenia charakterystycznego dla Śródmieścia. Wygodne jest również bezpośrednie sąsiedztwo hipermarketu. W zasadzie za jednym zamachem i bez samochodu można będzie załatwić sprawy urzędowe, w drodze powrotnej odebrać dziecko ze szkoły lub przedszkola i zrobić zakupy.

Ale miejsca na samochody pod budynkami będą?
– Oczywiście. Bolączką jaworznickich „starych” osiedli jest to, że brakuje na nich miejsc parkingowych, a jak już są to każdy może je zająć. Stąd często niesnaski sąsiedzkie, a nawet przypadki wzajemnego niszczenia sobie samochodów poprzez złośliwe zarysowanie. W „Czterech Porach Roku” miejsca parkingowe będą dedykowane specjalnie do konkretnych mieszkań. Każde mieszkanie będzie miało wyznaczone wyłącznie dla niego miejsce parkingowe.
Jeśli chodzi o gości, to dla nich stworzony zostanie odrębny parking z numerowanymi miejscami przy przedszkolu. Lokatorzy będą mogli telefonicznie lub poprzez wiadomość sms zarezerwować konkretne miejsce na określoną godzinę dla osoby odwiedzającej. Nie będzie sytuacji z blokowaniem miejsc parkingowych przez postronnych parkujących.

Nie ma obawy, że klienci hipermarketu będą przystawać na parkingu osiedlowym?
– Nie ma takiej obawy także dlatego, że wylot drogi osiedlowej na teren przy hipermarkecie zostanie zamknięty automatyczną barierą na kartę chipową. Karty posiadać będą tylko mieszkańcy. Chcemy uniknąć, by klienci sklepu „skracali” sobie drogę przez osiedle. To ma być droga wewnętrzna wyłącznie dla mieszkańców, a nie szlak tranzytowy wykorzystywany przez „zakupowiczów”.

Lokalizacja przy obwodnicy. Z jednej strony korzystna, bo ułatwiająca wyjazd w kierunku Katowic i Krakowa z pominięciem Śródmieścia, ale z drugiej strony obawa o hałas. Postawicie ekrany?
– Ekrany są koszmarnym wynalazkiem, który szpeci krajobraz w całej Polsce. Przy naszym osiedlu ich nie będzie, ale nie będzie też hałasu. Najlepszą metodą tłumienia hałasu ulicznego są nasypy ziemne. „Cztery Pory Roku” stać będą na terenie znacznie powyżej poziomu drogi, więc mamy możliwość odpowiedniego ukształtowania nasypu. U jego podstawy umieścimy odbojniki o wysokości 80 cm, które zapobiegną propagacji hałasu toczących się kół. Oczywiście na nasypie pojawi się szeroka otulina zieleni izolującej. Ponadto wszystkie okna na zewnętrznych elewacjach budynku wyposażone zostaną w dźwiękoizolacyjne, trójwarstwowe szklenia.

Zasadnicze pytanie – kiedy ruszy budowa i kiedy pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić?
– Wstępnie planowaliśmy początek budowy na maj. Ze względu na fakt, iż pojawiły się możliwości negocjacji cenowych z wykonawcami i postanowiliśmy z tej opcji skorzystać, rozpoczęcie prac budowlanych przesunie się o miesiąc. Oddanie do użytku „Wiosny” przewidujemy na marzec 2018 roku. Aktualnie negocjujemy jeszcze harmonogram wykonania kolejnych etapów inwestycji i doprowadzenie do wykonania „Lata” i „Jesieni” równolegle w ramach jednego etapu. Zainteresowanie klientów jest olbrzymie, zatem pragniemy zapewnić realizację całego kontraktu w jak najkrótszym terminie.

www.osiedle.jaworzno.pl
www.czteryporyroku.jaworzno.pl
fb.com/osiedle.jaworzno

Najnowsze

To Top