Bez kategorii

Sprawa byłego dyrektora w toku

Wiemy coraz więcej o sprawie zwolnienia z pracy byłego już dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Jaworznie. W tej placówce trwa kontrola zlecona przez prezydenta miasta, do szkoły wkroczyli również funkcjonariusze policji, a postępowanie prowadzi prokuratura.

Mechanizmy kontroli zadziałały
– Podczas standardowej kontroli dokumentów księgowych, przy wprowadzaniu faktury do systemu centralizującego VAT, program wykazał nieprawidłowości. Po tym sygnale od pracowników, kontrola dokumentacji ZS3 została rozszerzona – mówi Bogusława Śledzińska, dyrektor MZOPOW. – Po sprawdzeniu kolejnych faktur, sprawa wydała się na tyle podejrzana, że zawiadomiłam Komendę Miejską Policji w Jaworznie oraz poinformowałam prezydenta o stwierdzonych nieprawidłowościach – dodaje dyrektor MZOPOW.

Szybka reakcja
Dalej sprawa potoczyła się bardzo szybko, bo już 8 czerwca br. (o czym jako pierwsi poinformowaliśmy) na stronie miejskiej pojawił się komunikat prezydenta Pawła Silberta o wystąpieniu do Śląskiego Kuratora Oświaty z prośbą o zaopiniowanie wniosku o odwołanie dyrektora Zespołu Szkół Nr 3 w Jaworznie. Jak się okazało była to tylko formalność, ponieważ pozytywna opinia Kuratora dotarła do Urzędu 13 czerwca – wtedy też nastąpiło odwołanie Zbigniewa K. z funkcji dyrektora. Szybką reakcję prezydenta uzasadniało to, że w zawiadomieniu złożonym na policję wskazano na poważne podejrzenie sfałszowania i podrobienia dokumentów księgowych. Podejrzenie dotyczy faktur za zakup towarów i usług nabywanych przez Zespół Szkół Nr 3 w Jaworznie.
Prezydent natychmiast zlecił przeprowadzenie kompleksowej kontroli gospodarki finansowej Zespołu Szkół Nr 3. – Za gospodarkę finansową jednostki, a taką jest szkoła, odpowiada dyrektor. To on jest osobą odpowiedzialną za podejmowanie decyzji w zakresie kierunków wydatkowania środków publicznych oraz wstępną kontrole dokumentów finansowych – mówi Magdalena Mistarz, naczelnik Wydziału Kontroli Wewnętrznej i Audytu Urzędu.

Informacji udziela tylko prokuratura
– W ramach naszych kompetencji, wykonujemy czynności kontrolne, a zgromadzony w wyniku tego materiał zostanie przekazany zgodnie z uzgodnieniami do Prokuratury. Nie jest możliwe ze względu na dobro śledztwa udzielanie jakichkolwiek informacji w tym zakresie. Wszystkim nam zależy na wyjaśnieniu sprawy – dodaje pani naczelnik Mistarz, kierując nas do rzecznika policji i prokuratury.
– Śledztwo jest na wstępnym etapie, prowadzone jest w sprawie i nie ma jeszcze żadnych zarzutów. Trwa wyjaśnianie sprawy, chodzi m.in. o faktury na prace remontowe i prace związane z utrzymaniem boiska – poinformował prokurator Jacek Nowicki z Prokuratury Rejonowej w Jaworznie.
W jednym z lokalnych wydawnictw swoje zdanie na ten temat wyraził już radny Marcin Kozik, który szukając politycznej krwi zaczął ferować wyroki. Żaden najlepiej przygotowany rejestr umów jak uzasadnia swoją „batalię” radny nie zapewni stuprocentowej pewności, że ktoś nie obejdzie mechanizmów kontroli i nie zdarzy się opisywana sytuacja. W tym przypadku zadziałała procedura weryfikacji dokumentów poprzez wprowadzony w mieście system centralizacji VAT-u.

Najnowsze

To Top