Bez kategorii

To nie ostatni plener

Dobiega końca plener rzeźbiarski, który od niemalże trzech tygodni trwa w GEOsferze. Już w środę pożegnamy szóstkę studentów i trójkę opiekunów z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźby ich autorstwa, które powstały podczas pleneru, pozostaną jednak w Jaworznie.

Szóstka studentów wraz z opiekunami gościła w Jaworznie przez ostatnie trzy tygodnie. Plener rzeźbiarski odbywał się w GEOsferze, gdzie młodzi artyści pod okiem swych wykładowców doskonalili swe umiejętności.
Współczesna rzeźba to nie tylko tradycyjne techniki i materiały rzeźbiarskie. W wielu przypadkach tradycyjne dłuto zastąpiły elektronarzędzia, a sama forma odeszła od realizmu w stronę dynamicznych form symbolicznych. Widać to doskonale w pracach wykonanych przez studentów krakowskiej ASP, bo znajdziemy w nich odwołania zarówno do rzeźby realistycznej, jak również inspiracje kubizmem czy konstruktywizmem. Wśród wykorzystanych materiałów znajdziemy drewno dębowe, miękki i szlachetny piaskowiec pińczowski ale także profile i kształtowniki metalowe.
W poniedziałek (4 lipca) uczestników pleneru rzeźbiarskiego w GEOsferze odwiedził zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek wraz z dyrektorem Muzeum Miasta Jaworzna Przemysławem Dudzikiem i Plastykiem Miejskim Markiem Żakiem. Wymieniono wrażenia z trzytygodniowego pobytu w Jaworznie, które okazały się bardzo pozytywne. Klimat GEOsfery sprzyjał artystom, którzy w tym malowniczym zakątku naszego miasta mogli skupić się na pracy.
To pierwszy tego typu plener w GEOsferze, ale nie ostatni. Kontakty z krakowską Akademią Sztuk Pięknych zostaną podtrzymane i w przyszłości możemy się spodziewać organizacji kolejnych plenerów artystycznych.
Studenci już wkrótce nas opuszczają, ale w Jaworznie pozostaną ich rzeźby. Trafią w wybrane lokalizacje na terenie miasta.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Najnowsze

To Top