Bez kategorii

Grunwaldzki festyn w Szczakowej

Jak co roku, mieszkańcy Jaworzna upamiętnili przy Pomniku Grunwaldzkim w Szczakowej największą bitwę średniowiecznej Europy. To już 607. rocznica jednej z największych glorii polskiego rycerstwa.

Niedzielne obchody (9 lipca) zwycięstwa wojsk polskich na polach Grunwaldu rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą św. odprawioną w Kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. Po mszy kwiaty pod Pomnikiem Grunwaldu złożyli przedstawiciele władz miejskich z zastępcą prezydenta Tadeuszem Kaczmarkiem na czele, radni, przedstawiciele organizacji kombatanckich i stowarzyszeń oraz delegacje szkolne.
Dalszy przebieg uroczystości miał już mniej oficjalny charakter lecz nabrał cech rodzinnego festynu z występami artystycznymi oraz atrakcjami przenoszącymi nas w Wieki Średnie.
Oczywiście nie mogło zabraknąć barwnego korowodu uczestników, którzy przeszli spod pomnika na tereny przylegające do Domu Kultury w Szczakowej, gdzie przygotowano grunwaldzkie atrakcje. Szczakowskie obchody Grunwaldu zaszczycił tym razem swą obecnością Jego Królewska Mość Władysław z Bożej Łaski Król Polski, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, Pomorza i Rusi Czerwone, Najwyższy Książę Litwy – dowódca wojsk polskich podczas grunwaldzkiej wiktorii. Przybył on do Szczakowej konno w towarzystwie rycerskiej świty.
Podczas festynu uczestnicy mogli odwiedzić wioskę słowiańską, spróbować ekologicznych produktów żywnościowych, posłuchać występów zespołów śpiewaczych oraz obejrzeć pokazy walk rycerskich. W tym roku rzeczywiście „obrodziło” w Szczakowej rycerstwem.
Jak co roku organizatorem obchodów było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie – Dom Kultury w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Szczakowa.


Historia Pomnika Grunwaldu w Szczakowej
W roku 1909 w Szczakowej zawiązał się Komitet Obywatelski, który zwrócił do władz austriackich o zgodę na budowę pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. 15 lipca 1910 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Szczakowej i Jaworzna. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem: 1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej.
W latach późniejszych pod pomnikiem odbywało się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. W roku 1914 pod pomnikiem miała miejsce zbiórka Drużyn Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej. W okresie okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców, dzieląc los wielu pomników w Polsce.
Ocalała jednak tablica, którą umieszczono ponownie w 1945 roku. Na szczycie zamontowano orła, jednak o innym kształcie, odlanego w szczakowskiej odlewni. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo grunwaldzkie.

Najnowsze

To Top