Bez kategorii

Ruszy budowa wodnego placu zabaw

Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu rozpoczną się pracę związane z budową wodnego placu zabaw na jaworznickich Plantach. Kolejna atrakcja dla rodziców i ich dzieci ma być oddana do użytku tuż przed przyszłorocznymi wakacjami.

W pierwszym przetargu na wykonanie wodnego placu zabaw w szranki stanęły dwie krakowskie firmy – „Sławpol” (z ofertą opiewającą na 7,41 mln zł) oraz „Gardenbud” (oferta na 6,45 mln zł). Obie sumy przekraczały kwotę, jaką planowała wydać gmina na inwestycję.
W związku z tym faktem miasto podwyższyło limit środków przeznaczonych na sfinansowanie przedsięwzięcia i przetarg rozpisano ponownie. Okazało się, iż oferenci, którzy po raz kolejny wystartowali w przetargu znacząco obniżyli swe ceny. „Sławpol” zszedł z ceny o prawie 1 mln zł (oferta za 6,43 mln zł), natomiast „Gardenbud” o blisko 500 tys. zł (zaproponowano 5,97 mln zł). Dołączył do nich trzeci wykonawca – firma „Gutkowski” z ofertą za 7,17 mln zł.
Wydaje się, iż obniżenie cen przez firmy budowlane związane było z faktem, że wodny plac zabaw na jaworznickich plantach jest obiektem bardzo atrakcyjnym z perspektywy wykonawców. To jeden z nielicznych (na razie) tego typu obiektów w Polsce i będzie on największy w regionie. Warto więc go mieć w swoim wykonawczym portfolio. Zwłaszcza, że obserwujemy wzrastającą popularność wszelkiego rodzaju założeń wodnych w przestrzeniach publicznych. Miasta po prostu chętnie „idą” w fontanny, sztuczne strugi i małe wodne place zabaw jako urozmaicenie przestrzeni miejskich. Wykonanie wysokiej jakości wodnego placu zabaw w Jaworznie według projektu renomowanej pracowni RS+ może zatem zaprocentować w przyszłości.
W ostatni dzień czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie przetargu, który wygrała firma z najtańszą ofertą – „Gardenbud”. Wszystkie przedsiębiorstwa biorące udział w przetargu zaproponowały taki sam – pięcioletni – okres gwarancyjny. W ubiegły wtorek (11 lipca) podpisano umowę na realizację inwestycji na plantach. Termin jest dosyć krótki, gdyż w założeniu wodny plac zabaw ma zostać oddany do użytku jeszcze przed wakacjami roku 2018. Dokumenty przetargowe mówią o terminie zakończenia prac do 30 maja 2018. W związku z tym przekazania terenu budowy oraz rozpoczęcia wstępnych prac można spodziewać się już w nadchodzącym tygodniu.
Przypomnijmy, iż na wodnym placu zabaw pojawią się aż 23 wodne zabawki dla dzieci w różnym wieku. Część placu zajmie strefa atrakcji dla młodszych dzieci, drugą część zabawki dla dzieci starszych. Atrakcje uzupełniać będzie sztuczny strumień, miejsca do odpoczynku dla dorosłych, natryski, przebieralnie oraz przykryta zielonym dachem toaleta. Plac zabaw skąpany będzie w zieleni w postaci klombów z kwitnącymi roślinami oraz drzew.
Warto wspomnieć, iż wszystkie alejki wodnego placu zabaw wykonane zostaną z modyfikowanych kruszyw zatopionych w żywicy poliuretanowej. Będzie to zatem nawierzchnia porowata i przepuszczająca wodę – nie beton ani asfalt. Natomiast sama wyspa atrakcji wodnych ma zostać pokryta bezpieczną poliuretanowa nawierzchnią z wysoce elastyczną (amortyzującą upadki) warstwą bazową i higieniczną (a także pozbawioną substancji toksycznych), kolorową warstwą wierzchnią.
Obiekt będzie w pełni przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne – projektant zadbał, by nie było tu barier architektonicznych.
Wodny plac zabaw może już w przyszłym sezonie wakacyjnym stać się jednym z najlepszych miejsc do zabawy i wypoczynku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy będzie to największy tego typu obiekt w regionie. Powierzchnia samej tylko niecki, gdzie znajdować się będzie wyspa wodnych atrakcji wynosić ma ok. 750 m2, czyli ponad dwukrotnie więcej niż niecki wodnego placu zabaw na tyskich Paprocanach.

Najnowsze

To Top