Sport i rekreacja

Powstaną nowe boiska

Baza sportowa Jaworzna zyska kolejne boiska. W środę (26 lipca) otwarte zostały oferty w przetargu na budowę kompleksu treningowego na Stadionie Miejskim przy ul. Krakowskiej („Victoria”). W ubiegłym tygodniu zaś napłynęły dobre informacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które przyznało naszemu miastu dofinansowanie na kompleksowy remont boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym i SP nr 22 (Jeleń).

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o ogłoszeniu przetargu na budowę piłkarskiego centrum szkoleniowego na terenie Stadionu Miejskiego „Victoria”. Projekt zakłada budowę w północnej części obszaru zajmowanego przez kompleks „Victorii”, pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą (z możliwością wydzielenia dwóch mniejszych boisk treningowych) wraz z infrastrukturą treningową oraz dwoma kortami do tenisa.
Nowe boisko ma w założeniu służyć celom treningowym oraz rozgrywaniu turniejów piłkarskich. Jego niewątpliwą zaletą będzie nawierzchnia z trawy syntetycznej, która umożliwi prowadzenie treningów także w okresie zimowym (sztuczna trawa zachowuje swe właściwości także w niskich temperaturach, wystarczy powierzchnię odśnieżyć i przesypać specjalistycznym granulatem). Cały kompleks treningowy ma zyskać sztuczne oświetlenie, pozwalając tym samym na prowadzenie zajęć także po zapadnięciu zmroku (ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy zmierzch zapada stosunkowo wcześnie).
Wspomniany projekt został niezwykle pozytywnie przyjęty przez piłkarskie środowisko Jaworzna, a zwłaszcza przez trenerów. Tego typu nowoczesnego obiektu treningowego nie było dotąd w naszym mieście.
W ubiegłą środę (26 lipca) nastąpiło otwarcie ofert w omawianym przetargu. Stanęło do niego pięć firm, proponując ceny wykonania inwestycji od 3,97 mln zł do 5,73 mln zł. Najniższą cenowo ofertę złożyło przedsiębiorstwo „Gretasport” z Dąbrowy Górniczej. Gmina zarezerwowała na sfinansowanie inwestycji kwotę 4 mln zł. Aktualnie trwa ocena formalno-prawna złożonych ofert i czekamy na wyłonienie oficjalnego zwycięzcy przetargu.
W jednym z jaworznickich portali radny Krzysztof Lehnort usiłował zasiać obawę, że inwestycja może nie zostać zrealizowana z powodu niedawnego zakwestionowania zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez nadzór wojewody. Jednak szybko sprowadził go na ziemię naczelnik Jałyński.
– Nie ma jakiegokolwiek zagrożenia dla inwestycji – podkreśla naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury UM Teobald Jałyński. – Tutaj nadal w mocy pozostaje poprzedni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i inwestycja może być realizowana bez przeszkód. Niemniej wojewoda rzeczywiście zakwestionował niektóre z zapisów nowego planu, a w szczególności to, że nie wpisaliśmy wskaźnika miejsc parkingowych na terenie zakładu górniczego. Nie zamierzamy dochodzić swych racji przed sądem, bo gra po prostu nie jest warta świeczki. O wiele prościej będzie wprowadzić postulowaną przez nadzór wojewody poprawkę i przedłożyć plan po zmianie do przegłosowania na sierpniowej sesji Rady Miejskiej. Niemniej powtarzam po raz wtóry – nie ma zagrożenia dla realizacji inwestycji sportowej na obiekcie „Victorii” – jeszcze raz powtarza naczelnik Teobald Jałyński.
Kolejna dobra wiadomość, dotycząca rozbudowy sportowej infrastruktury miejskiej, spłynęła przed tygodniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ministerstwo pozytywnie rozpatrzyło wnioski złożone przez Jaworzno i przyznało gminie dofinansowanie w wysokości 627 tys. zł na remonty boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej nr 22 w Jeleniu. Miasto wyasygnuje na inwestycje wkład własny w wysokości ponad 1,3 mln zł.
Te środki pozwolą na kompleksową modernizację przyszkolnych boisk i przekształcenie ich w boiska wielofunkcyjne z bezpieczną, sztuczną nawierzchnią. W przypadku I LO oprócz boiska wielofunkcyjnego, najstarsze jaworznickie liceum wzbogaci się w infrastrukturę do trenowania lekkiej atletyki i siłownię do street workoutu. Warto przypomnieć, że I LO zawsze przykładało dużą uwagę do krzewienia wśród młodzieży zainteresowania Królową Sportów. Przez długi czas zajęcia wychowania fizycznego prowadził tu Stanisław Żabiński – znakomity polski lekkoatleta, medalista Mistrzostw Polski.
Przy SP nr 22 powstanie boisko wielofunkcyjne (piłka ręczna, koszykówka, siatkówka), a także bieżnia na 60 m i rozbieg do skoku w dal.
Oczywiście przyszkolne obiekty sportowe wyposażone zostaną w węzły sanitarne, sztuczne oświetlenie, monitoring i obiekty małej architektury.
– Postawiliśmy na rozwój infrastruktury sportowej i skutecznie ubiegamy się o pieniądze z zewnątrz. Cieszy, że kolejne boiska przyszkolne będą odremontowane i posłużą do jeszcze większej aktywności młodych ludzi – mówi prezydent Paweł Silbert. – Wydajemy na ten cel spore środki, infrastruktura sportowa wygląda coraz lepiej. Za niedługo zostanie wzbogacona o kolejny ważny element czyli kompleks boisk na stadionie przy ul. Krakowskiej.
Wszystkie opisane powyżej inwestycje w infrastrukturę sportową mają być gotowe i oddane mieszkańcom Jaworzna do użytku w przyszłym roku.

Najnowsze

To Top