Z miasta

Fala wniosków w programie Rodzina 500+

Przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeń w Programie Rodzina 500+ rozpoczęło się 1 sierpnia. Do dnia 9 sierpnia, czyli w ciągu pierwszego pełnego tygodnia naboru, na ręce pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie spłynęło już około 1.500 wniosków.

– Przyjmujemy wnioski w dwóch lokalizacjach: w Dziale Świadczeń Wychowawczych MOPS przy ul. Grunwaldzkiej 235 i w głównej siedzibie MOPS przy ul. Północnej 9b. Łącznie działa 10 stanowisk – mówi Agnieszka Jabłońska, kierownik Działu Świadczeń Wychowawczych jaworznickiego MOPSU. – To dla nas bardzo pracowity okres, gdyż przyjmujemy około 250 wniosków dziennie, które trzeba zweryfikować, a następnie wydać decyzję. Liczba punktów obsługi jest wystarczająca i nie zaobserwowałam, by tworzyły się przed nimi kolejki. Czas oczekiwania na obsługę nie przekracza z reguły 10 minut.
Od 1 sierpnia do środy 9 sierpnia (łącznie), a zatem w ciągu pierwszego pełnego tygodnia składania wniosków, pracownicy MOPS przyjęli ich już około 1.500.
– W ubiegłym roku złożono około 5.500 wniosków, na których podstawie świadczenia pobierało około 7.000 dzieci. To około 3,5 mln zł wypłacanych comiesięcznie rodzinom. Podobnej liczby wniosków spodziewamy się w nowym okresie świadczeniowym – przewiduje Agnieszka Jabłońska.
Przypominamy, iż obecny okres świadczeniowy upływa z ostatnim dniem września. Zatem rodzice mają aż dwa miesiące na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego w Programie Rodzina 500+. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o „kontynuację” świadczenia złoży wniosek do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata za październik nastąpi do 31 października. W przypadku złożenia wniosku do 31 października, ustalenie prawa oraz wypłata za październik następuje do 30 listopada. Oznacza to, że świadczenie za pierwszy miesiąc nowego okresu (o ile przysługuje), nie przepada.

Najnowsze

To Top