Z miasta

Grupa Złota dotrze w niedzielę na Jasną Górę

We wtorek (8 sierpnia) z Jaworzna wyruszyła w pielgrzymkę na Jasną Górę jaworznicka Grupa Złota. Do celu swej pątniczej wędrówki dotrze 13 sierpnia wczesnym popołudniem. W momencie, gdy do Państwa dociera nasza gazeta, jaworzniccy pątnicy powinni znajdować się już tylko 30 km od Częstochowy.

Pielgrzymka Grupy Złotej wyruszyła we wtorek (8 sierpnia) spod Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny po uroczystej mszy świętej o 7.30. W pątniczą drogę na Jasną Górę wymaszerowało 130 osób. Pierwszym etapem ich wędrówki był Olkusz. Następnego dnia jaworzniccy „Złoci” powędrowali z Olkusza do Podzamcza leżącego u stóp jednego z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd – Zamku „Ogrodzieniec”. Kolejnym etapem ich wędrówki był Łutowiec nieopodal Mirowa. A 11 sierpnia (piątek) powinni znajdować się w drodze do Złotego Potoku, leżącego 30 km od Częstochowy. To jeden z najkrótszych odcinków ich wędrówki. Jako, że wypada on w piątek, połączony zostanie z nabożeństwem pokutnym i przebiegać będzie w wyjątkowo refleksyjnym nastroju.
Właśnie 11 sierpnia do Grupy Złotej mają dołączyć jeszcze pielgrzymi, którzy nie mogli wyruszyć w drogę we wtorek. Obecnie jaworznicka grupa pątników liczy około 130 osób, ale w piątek będzie ich już więcej. Jak zresztą co roku.
Tegoroczna pielgrzymka wędruje w ekstremalnych warunkach pogodowych. Z nieba leje się żar, a temperatura w czwartek osiągnęła 35 st. C. Jak sobie radzą jaworzniccy pielgrzymi w takich warunkach?
– Po prostu wyruszamy w drogę o wcześniejszej porze niż zwykle, bo już o 6 rano. Korzystamy z porannego chłodu, by przejść jak najdłuższy odcinek. Podczas czwartkowego etapu z Podzamcza do Łutowca, kiedy nastał najdotkliwszy upał schroniliśmy się w cieniu drzew na terenie wokół kościoła we Włodowicach oraz w samej świątyni – wyjaśnia Dawid Domagalski, uczestnik pielgrzymki. – Cały czas towarzyszy nam sanitarka, gdyby któryś z pątników wymagał opieki medycznej. Na szczęście do tej pory żaden z uczestników naszej pielgrzymki nie skarżył się na problemy zdrowotne i nie ucierpiał wskutek upałów.
Wraz z Grupą Złotą na Jasną Górę wędrują także członkowie Wspólnoty „Betlejem”, którzy podążają do celu na dwóch traktorkach. Jest z nimi ks. Mirosław Tosza.
– Ksiądz Mirek otacza nas swą opieką duchową oraz skłania do refleksji na temat czynienia dobra i dawania w ten sposób świadectwa. Codziennie wygłasza dla całej naszej grupy konferencje obracające się wokół postaci św. Brata Alberta Chmielowskiego – relacjonuje Dawid Domagalski.
Jaworznicka pielgrzymka wędruje jedną z najbardziej malowniczych tras, prowadzących do Częstochowy, a wiodącą przez duży fragment Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
– W piątek będziemy nocować w jednym z najpiękniejszych miejsc na trasie. Na polu namiotowym leżącym u brzegu zalewu okolonego malowniczym lasem w Złotym Potoku. Co roku nas ono zachwyca – mówi Dawid Domagalski. – Od piątku nasza grupa zacznie też „rosnąć”, gdyż dołączą kolejne osoby, które z różnych względów – głównie zawodowych – nie mogły rozpocząć wędrówki w samym Jaworznie. Jak co roku dotrzemy na Jasną Górę w składzie znacznie większym, niż gdy wyruszaliśmy z Jaworzna.
Grupa Złota dotrzeć ma na Jasną Górę w niedzielę (13 sierpnia) około godziny 14 i połączyć się tam z wielotysięczną rzeszą pątników z całej Polski. O godz. 19.30 tego samego dnia uczestniczyć będzie w uroczystej mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Najnowsze

To Top