Z miasta

Przekazujemy pomoc dla Szubina

Jaworzno pomoże finansowo gminie Szubin (województwo kujawsko-pomorskie), gdzie sierpniowe nawałnice poczyniły spustoszenie. Prezydent Paweł Silbert zaproponował przekazanie w ramach pomocy 50 tys. zł z rezerwy budżetowej Jaworzna. W czwartek (31 sierpnia) radni jednogłośnie poparli inicjatywę prezydenta. W gminie Szubin ze skutkami żywiołu walczyło wojsko i ochotnicy. Szkody są porażające.

– Czujemy się solidarni z mieszkańcami gmin, które zostały poszkodowane. Może i my będziemy kiedyś potrzebować pomocy. Siły przyrody są nieprzewidywalne, a jak widać skala zniszczeń jest ogromna. Z przerażeniem śledziliśmy jakie spustoszenie wywołały nawałnice, które przeszły nad północną Polską. Kilka osób straciło życie, kolejne tysiące ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową, drogi i infrastruktura są doszczętnie zniszczone – mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.
Sytuacja w Szubinie po przejściu nawałnic w noc z 11 na 12 sierpnia była dramatyczna – zerwane dachy, powalone drzewa, przerwane linie energetyczne i brak bieżącej wody. Jedyną pociechą mogło być to, że żaden z mieszkańców nie zginął.
– W sobotni ranek [12 sierpnia – dop. red.] obudziliśmy się w trochę innej rzeczywistości – relacjonuje Zastępca Burmistrza Szubina Krystyna Sichel. – Dostałam o świcie informację o odprawie sztabu kryzysowego u starosty i nie mogłam na nią dotrzeć na czas ponieważ wszystkie drogi były zablokowane przez leżące drzewa. Trasę do Nakła, leżącego 20 km od nas, pokonywałam polnymi drogami półtorej godziny. Brak prądu z powodu przewróconych słupów i zerwania linii energetycznych, nie działające telefony i problem z komunikacją, do tego przerwa w dostawie wody związana z brakiem zasilania elektrycznego. I setki zerwanych dachów oraz zalań budynków.
O skali szkód może świadczyć fakt, że w gminie Szubin uszkodzeniu (głównie przez zerwanie dachu) uległy 343 budynki mieszkalne oraz 332 budynki gospodarcze. Dramat setek rodzin pozbawionych dachu nad głową, bez bieżącej wody i prądu.
– Dzięki nadludzkiemu wysiłkowi samych mieszkańców, ochotniczych straży pożarnych, państwowej straży pożarnej i wojska do niedzieli wieczorem udało się usunąć z głównych dróg przewrócone drzewa. Pracowali bez przerwy ponad dobę, żeby odblokować drogi i zapewnić możliwość transportu – podkreśla Krystyna Sichel. – Wodociągi zaczęły funkcjonować już w sobotę po południu, a to tylko dzięki własnym agregatom prądotwórczym oraz agregatom dostarczonym z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Większy problem był z przywróceniem zasilania elektrycznego i brak prądu doskwierał nam stosunkowo długo.
W gminie Szubin nadal trwa szacowanie szkód przez inspektorów nadzoru budowlanego. Na podstawie ich szacunków mieszkańcy będą mogli ubiegać się o środki pomocowe na przeprowadzenie remontów zniszczonych domów. Premier Beata Szydło zadeklarowała, iż poszkodowani będą mogli liczyć na pomoc finansową w wysokości nawet do 200 tys. zł.
Mieszkańcy gminy, którzy najbardziej ucierpieli, otrzymali środki pomocowe na najistotniejsze bieżące potrzeby. Lokalny ośrodek pomocy społecznej już od tygodnia następującego po niszczycielskiej nawałnicy rozpoczął wypłacanie do 6 tys. zł na osobę poszkodowanym mieszkańcom. Dotychczas rozdysponowano ponad 1 mln zł przekazany na ten cel przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.
– W czwartek, 31 sierpnia, pożegnaliśmy żołnierzy, którzy przez ponad dwa tygodnie pomagali nam w usuwaniu dotkliwych skutków sierpniowej nawałnicy – informuje zastępca burmistrza Szubina. – Teraz czekają nas remonty i odbudowy zniszczonej infrastruktury. Jednym z najpilniejszych zadań jest wymiana uszkodzonego dachu szkoły podstawowej. W poniedziałek dzieci pójdą do szkoły, a tam będzie trwał poważny remont. Na szczęście jest to na tyle duża szkoła, że zajęcia będzie się dało mimo wszystko zorganizować.
Właśnie środki finansowe od Jaworzna oraz Gliwic, które pójdą w ślady naszego samorządu i przekażą Szubinowi 150 tys. zł (stosowna uchwała w przyszłym tygodniu), zostaną wykorzystane najprawdopodobniej na wymianę zniszczonego dachu budynku szkolnego.
– Chcę bardzo serdecznie podziękować za gest solidarności i okazaną nam pomoc. Myślę, że my – na północy Polski – powinniśmy się od Was uczyć tej solidarności i poczucia wspólnoty. Zarówno nam, jak i innym okolicznym poszkodowanym gminom, pomoc zaoferowały właśnie gminy z Polski południowej. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wam dziękujemy – podkreśla zastępca burmistrza Szubina Krystyna Sichel.

Najnowsze

To Top