Kultura i rozrywka

Historia z kanalizacją w tle

W czwartek 28 września w Domu Kultury w Jeleniu o godzinie 17:00 odbył się wernisaż wystawy „Moja Historia Dzielnicy”. Tematem przewodnim ekspozycji są zmiany jakie na przełomie kilkudziesięciu lat dokonały się w dzielnicy Jeleń Łęg.

Przegotowana wystawa to spacer po ostatnich 100 latach istnienia jednego z najstarszych miejsc w Jaworznie, dzielnicy Jeleń-Łęg. Osada, której początki sięgają XIII wieku rozwijała się, rozrastała i zmieniała tak jak świat dookoła niej. Życie przyspieszyło zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach. Wprowadzili się nowi mieszkańcy, powstał Rynek, unowocześniono wiele obiektów i infrastrukturę (obecnie także tą kanalizacyjną).

No właśnie kanalizacyjną, bo na ten nietypowy sposób promocji dzielnicy kiedyś i dziś, przy okazji swoich prac, wpadły Jaworznickie Wodociągi.

Wystawa jest zbiorem kilkudziesięciu, archiwalnych zdjęć przedstawiających charakterystyczne miejsca Łęgu na przełomie IX i XX wieku. Na sztalugach znajdują się również fotografie szacowane na lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku oraz tegoroczne. W ten sposób chcieliśmy zaprezentować, zestawić dawne i współczesne zdjęcia dzielnicy Jeleń-Łęg. Zobrazować, jak przed laty wyglądały miejsca, które wszyscy znają, kojarzą, a może i nawet pamiętają jeszcze z dzieciństwa mówi rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miejskiego w Jaworznie, parafii św. Krzyża w Jaworznie i zbiorów własnych MPWiK. Wystawę w Domu Kultury w Jeleniu można oglądać do 12 października. Następnie do 19 października zagości ona w Muzeum Miasta Jaworzna, a od 19 do 26 października w galerii handlowej Galena.

Oprócz wystawy, na wszystkich przybyłych gości, czekał darmowy poczęstunek oraz upominek – sadzonka klonu jawora, jednego z symboli Jaworzna. To taki gest podziękowania w stosunku do mieszkańców, za cierpliwość i wyrozumiałość podczas realizowanych prac. Klon, który mieszkańcy mogą zabrać i zasadzić na terenie swojej posesjidodaje Grucel.

WAGA! Mieszkańcy Jelenia Łęgu, którzy nie mogli przybyć na wernisaż i nie otrzymali sadzonki. Można ją odebrać za darmo z terenu Oczyszczalni Ścieków Jeleń przy ul. Dąb 105. Dla każdej posesji objętej budową kanalizacji przewidziany jest jeden klon. Zapraszamy!

Najnowsze

To Top