Z miasta

Naukowcy na GEOsferze

Jaworznicka GEOsfera okazuje się być nie tylko atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Coraz poważniej jaworznickim ośrodkiem interesują się też naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Już w środę na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera swoją działalność rozpocznie Terenowa Stacja Badawcza BIOGEO. W Miejskiej Bibliotece Publicznej podpisane zostanie porozumienie między Jaworznem a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach o utworzeniu takiej stacji. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, który wspólnie z władzami miasta jest inicjatorem jej założenia, zaprasza w godzinach od 12.00 do 15.00 na naukowy piknik w Geosferze. Akademicy przygotowali sporo atrakcji – zobaczyć będzie można m. in. wystawę skamieniałości, pokaz fluorescencji minerałów, zapoznać z nowoczesnymi technikami badawczymi a także wziąć udział w ciekawych eksperymentach i doświadczeniach. Nad ośrodkiem zawiśnie również podniebne laboratorium UŚ czyli tzw. ULKA. Środowa impreza przy okazji będzie częścią obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego.

Stacja BIOGEO wprowadza na nowy poziom współpracę miasta z Uniwersytetem Śląskim, który tym samym już fizycznie obecny będzie w Jaworznie. Nowa stacja umożliwi prowadzenie badań naukowych w szerszym zakresie a także wykorzystywana będzie do kształcenia studentów. Przedstawiciele Uniwersytetu przyznają, że w GEOsferze będzie teraz można prowadzić badania m. in. z zakresu ekologii, fenologii gatunków roślin i ich adaptacji do zmian klimatu, geologii regionalnej. Stacja BIOGEO pozwoli tez na lepsze monitorowanie parametrów klimatycznych a dodatkowo zwiększy zaplecze badawcze uczelnianych wydziałów o szklarnie, poletka doświadczalne i komory hodowlane oraz stacje pomiarowe.

Współpraca Jaworzna z uczelniami wyższymi od dawna już układa się wzorowo i można spodziewać się, że sukces stacji BIOGEO może przyciągnąć do miasta naukowców także z innych ośrodków.

Foto: GEOsfera JAworzno

Najnowsze

To Top