Biznes - inwestycje

Dobrze wypadamy w rankingu inwestycji

fot. AndrzejGontarz.pl

W najnowszym rankingu „Wspólnoty”, dotyczącym inwestycji w latach 2014-2016, Jaworzno znalazło się na 11. miejscu wśród miast na prawach powiatu. Nasze miasto awansowało o 8 miejsc w porównaniu do wcześniejszego notowania. W województwie wyprzedzają nas tylko Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Tychy i Zabrze.

Ranking „Wspólnoty” opracowywany jest przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze analizują dane ze sprawozdań finansowych jednostek samorządu terytorialnego oraz posiłkują się danymi GUS. W opracowaniu najnowszej wersji rankingu wydatków inwestycyjnych polskich gmin wzięto pod uwagę nie tylko inwestycje „twarde” – czyli w modernizację i budowę infrastruktury technicznej, ale także wydatki na inwestycje „miękkie” – związane z usługami społecznymi i dobrostanem mieszkańców.

W tak opracowanym rankingu Jaworzno zajęło 11. miejsce wśród miast na prawach powiatu, a tym samym awansowało w porównaniu z poprzednim tego typu notowaniem o 8 miejsc. Z obliczeń twórców rankingu wynika, iż jaworznicki samorząd wydaje na inwestycje 1.363,89 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta. Daleko nam do Gliwic, które znalazły się na szczycie z sumą 3.441,21 zł per capita, ale to jednak znacznie więcej niż nawet kilka miast wojewódzkich (np. Opole, Zielona Góra, czy Gorzów Wielkopolski).

Jaworzno wyprzedziło również większość miast województwa śląskiego. Przed nami znalazły się tylko Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Tychy i Zabrze. Oczywiście nie licząc Katowic, które znalazły się w kategorii miast wojewódzkich na 10. miejscu, ale gdyby sklasyfikowane były w „naszej” kategorii znalazłyby się tylko nieznacznie przed Zabrzem.

Nasi najbliżsi sąsiedzi trafili na zdecydowanie bardziej odległe miejsca rankingu. Sosnowiec na 31. pozycję z wydatkami inwestycyjnymi średnio 777,09 zł per capita. Mysłowice natomiast dopiero na 45. miejsce z średnią kwotą 553,76 zł wydaną na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Nie ma jednak powodu, aby upajać się wzrastającą pozycją Jaworzna w rankingu „Wspólnoty”, ponieważ w generalnym ujęciu poziom inwestycji samorządowych malał nieprzerwanie od roku 2014. To zjawisko dotyczyło wszystkich gmin. Niestety nie ma żadnej pewności, że rok 2017 i lata kolejne będą zwiastować poprawę sytuacji.

Eksperci sądzą co prawda, że rok 2016 był ostatnim, kiedy poziom inwestycji samorządowych malał (liczony rok do roku), ale podobnie mówiło się rok wcześniej. Co prawda w tej chwili przybywa oznak, że w 2017 r. niekorzystna tendencja się odwróci, przede wszystkim w wyniku większej absorpcji środków unijnych, ale lepiej tonować optymizm” – piszą autorzy opracowania Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Jak jednak obserwujemy w Jaworznie, a także w innych miastach, inwestycyjny boom może zostać zdławiony przez niedobór wykonawców startujących w przetargach oraz ich wzrastające oczekiwania finansowe. Może się nawet okazać, iż absorpcja środków unijnych nie zostanie zrealizowana na zakładanym poziomie, gdyż miasta będą rezygnowały z kolejnych projektów ze względu na niedobór środków finansowych na wkład własny.

Zatem faktycznie lepiej tonować optymizm i poczekać na dalszy rozwój wypadków.

Najnowsze

To Top