Zdrowie

Jaworzno wydaje na profilaktykę niemal tyle co Warszawa

Jaworzno uplasowało się na dziesiątym miejscu wśród miast na prawach powiatu w ogólnopolskim rankingu „Wydatki JST na ochronę zdrowia”, przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jeszcze lepiej wypadliśmy w kategorii „Wydatki na programy profilaktyki zdrowotnej” – tu zajęliśmy 4. miejsce w Polsce.

W rankingu ogólnym wyprzedziliśmy takie miasta jak Zabrze, Katowice, Kraków, Częstochowa, Poznań. Pierwsze miejsce przypadło ex aequo Piekarom Śląskim i Warszawie, a kolejne miejsce zajął Grudziądz. Jaworzno uplasowało się na 10. miejscu, a w województwie śląskim jesteśmy na piątej pozycji.

Kategoria „Wydatki na programy profilaktyczne” przyniosła naszemu miastu 4. miejsce tuż za Sopotem, Kielcami i Warszawą. Tym samym wyprzedziliśmy takie miasta jak Wrocław czy Gdynia. Mniejsze nakłady na ten cel przeznacza się też w Katowicach, Toruniu, Gdańsku oraz Krakowie. Z rankingu wynika, iż Jaworzno wydaje na profilaktykę zdrowotną w przeliczeniu na jednego mieszkańca prawie tyle co Warszawa.

Bardzo cieszę się z wysokich pozycji Jaworzna w rankingach dotyczących ochrony zdrowia – podkreśla Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Chcemy żeby jaworznianie żyli długo w dobrym zdrowiu, stąd nasze duże zaangażowanie w ciągłą poprawę ochrony zdrowia w mieście. Bez nakładów samorządu na służbę zdrowia, stałych doposażeń w nowoczesny sprzęt, remontów i akcji profilaktycznych byłoby nam trudno utrzymać wysoki poziom usług. Sporą część budżetu wydajemy na ochronę zdrowia i są to dobrze wydane pieniądze. Widzę ile osób korzysta z różnych form profilaktyki zdrowotnej i lepiej, że czynimy to na wczesnym etapie, aby później uniknąć leczenia czy też niebezpiecznego rozwoju chorób – mówi prezydent Paweł Silbert.

Ranking „Wspólnoty” powstał na podstawie rocznych sprawozdań z wykonania planu wydatków budżetowych JST publikowanych przez Ministerstwo Finansów i dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny z lat 2006–2015.

W związku z rankingiem „Wspólnoty” warto przypomnieć wyniki „Diagnozy społecznej 2015”, gdzie pod względem dobrostanu fizycznego mieszkańcy Jaworzna znaleźli się na 1. miejscu w kraju. Innymi słowy jaworznianie w ankietach „Diagnozy społecznej 2015” najwyżej spośród mieszkańców innych gmin oceniali swój stan zdrowia i najmniej narzekali na trapiące ich negatywne objawy chorobowe.

Monika Bryl, Zastępca Prezydenta Miasta:

– W kategorii wydatków na programy profilaktyki zdrowotnej znaleźliśmy się na wysokim 4. miejscu, wyprzedzając takie miasta jak Katowice, Piekary Śląskie czy Kraków. Wiele samorządów ogranicza się do obligatoryjnych wydatków w zakresie zdrowia, tymczasem w Jaworznie mamy wiele inicjatyw profilaktycznych dostępnych dla mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Monika Bryl. Dużą popularnością cieszą się bezpłatne badania np. pod kątem cukrzycy, na wykrywanie boreliozy, raka jelita grubego, okulistyczne. Miasto dotuje również szczepienia na grypę dla dzieci i seniorów. Prowadzone są szkolenia i akcje edukacyjne w zakresie profilaktyki, także zdrowia psychicznego i walki z uzależnieniami.

Najnowsze

To Top