Bezpieczeństwo

Oszukują na potęgę

Złodzieje wykorzystujący seniorów metodą „na wnuczka” wciąż są prawdziwą plagą. Tylko w ubiegły czwartek w Jaworznie doszło aż do trzynastu prób oszukania osób starszych.

Popularna wśród przestępców metoda „na wnuczka” wciąż podlega różnym modyfikacjom a oszuści nie wahają się tworzyć nowe pozornie wiarygodne historie by tylko przekonać rozmówców do przekazania pieniędzy. Ostatnio coraz popularniejszą metodą staje się podszywanie pod bliskiego krewnego, który rzekomo miał spowodować wypadek i szybko potrzebuje dużej kwoty pieniędzy na kaucję.

W ubiegły czwartek w Jaworznie oszuści, przedstawiając się jako policjanci lub prokuratorzy, dzwonili do mieszkańców z informacją, że prowadzą czynności dotyczące wypadku drogowego, w którym ich syn lub córka jest sprawcą. Dzwoniący żądali od swoich rozmówców pieniędzy w zamian za polubowne załatwienie sprawy. W kilku przypadkach domagali się nawet 100 tys. złotych w zamian za umorzenie sprawy. Następnie, aby uwiarygodnić opowiedzianą historię, słuchawka przekazywana była sprawcy wypadku, który podając się za „krewnego” wzbudzał litość i potwierdzał słowa mężczyzny. Jaworzniccy seniorzy na szczęście są już mocno wyczuleni na takie sprawy i dzięki ich czujności nikt nie stracił oszczędności. Policja szybko otrzymała zawiadomienie o zaistniałej sytuacji i podjęła działania operacyjne.

Policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Nasza czujność i ograniczone zaufanie może uchronić Nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach i masz podejrzenie, że może być to oszustwo, koniecznie należy powiadomić Policję dzwoniąc pod numery: 997 lub 112.

Najnowsze

To Top