Zdrowie

Palenie śmieci szkodzi

Zima zbliża się wielkimi krokami a z nią także okres grzewczy. Niestety wciąż wielu ludzi pali w domowych piecach śmieci, nie zdając sobie sprawy z tego jak bardzo szkodzą sobie i innym. We wtorek w jaworznickiej bibliotece odbędzie się spotkanie poświęcone temu problemowi.

Jakość powietrza w Polsce w od jesieni do wiosny pozostawia niestety wiele do życzenia. Smog wisi nad miastami i przyczynia się do znacznego wzrostu zachorowań na schorzenia układu oddechowego. Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zapraszają we wtorek 24 października na godz. 17.00 do udziału w spotkaniu „Jak spalanie odpadów w domowych piecach wpływa na nasze zdrowie?”. Spotkanie poprowadzi Mateusz Perzanowski z firmy M&M Consulting zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane poszczególne zanieczyszczenia, powstające na skutek spalania odpadów w piecach oraz ich wpływ na zdrowie mieszkańców. Najbardziej szkodliwa jest emisja węglowodorów aromatycznych, z którymi powiązane są pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5, co wg ekspertów powoduje rocznie śmierć nawet 50 tys. Polaków. Dodatkowo, według szacunków Komisji Europejskiej koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce wynoszą rocznie 26 miliardów euro. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż jego skutki nie są widoczne i odczuwalne od razu, to gromadzące się w ciele toksyczne substancje znacząco wpływają na stan naszego zdrowia. Oprócz wspomnianych węglowodorów aromatycznych oraz pyłów zawieszonych, substancje takie jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i węgla czy dioksyny i furany, mogą powodować choroby układu oddechowego oraz nowotwory.

Podczas prelekcji poruszone zostaną również kwestie związane z prawnymi konsekwencjami palenia odpadów w piecach. Należy zaznaczyć, że palenie śmieci w warunkach domowych w myśl Ustawy o odpadach jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym karą grzywny do 5000 zł. lub nawet trafić do aresztu. Kontrolę naszego pieca i spalanego w nim paliwa może przeprowadzić straż miejska, policja, straż graniczna, a nawet straż leśna.

Spotkanie zakończy się prezentacją dobrych praktyk w zakresie efektywnego ogrzewania i zarządzania energią w gospodarstwach domowych. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w teście wiedzy, podsumowującym szkolenie.

Źródło: MBP Jaworzno

Najnowsze

To Top