Z miasta

Zarzuty dla byłego dyrektora

Trzy miesiące aresztu dla Zbigniewa K. byłego dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Jaworznie – taką decyzję podjął sąd w sprawie toczącej się od czerwca. 52-letni mężczyzna podejrzany jest o wystawianie fikcyjnych faktur na zakup towarów i usług. Śledczy udowodnili także szereg nieprawidłowości w dokumentach księgowych szkoły. Dyrektor został zwolniony z pracy. Grozi mu nawet 8 letni pobyt w więzieniu.

Od czerwca jaworzniccy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Gospodarczymi, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jaworznie, prowadzą śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez dyrektora jednej ze szkół w Szczakowej. Kontrola pracowników Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych wykazała, że w szkole dochodziło do wielu nieprawidłowości związanych z wydatkowaniem środków publicznych. W tej sytuacji Prezydent Miasta Jaworzna podjął decyzję o odwołaniu dyrektora tej placówki i skierowaniu sprawy na policję.

Prowadzący postępowanie śledczy ustalili, że w okresie od lutego 2012 roku do maja 2017 roku, 52-letni dyrektor szkoły dopuścił się fałszowania i podrobienia dokumentów księgowych. Chodzi m.in. o faktury związane z pracami remontowymi obiektu, czy utrzymaniem boiska. W trakcie postępowania śledczy udowodnili także szereg oszustw w obszarze wystawiania fikcyjnych dokumentów na zakup towarów i usług. Zajmujący się tą sprawą policjanci na tym etapie śledztwa zabezpieczyli 53 podrobione faktury, których łączna wartość przekracza 300 tys. złotych.

W minionym tygodniu mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty. Podejrzany przyznał się do winy. Decyzją sądu, wobec byłego już dyrektora szkoły, zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Teraz mężczyzna tłumaczyć się będzie przed sądem. Kodeks karny za te przestępstwa przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top