Biznes - inwestycje

Konsekwencja w działaniu, czyli przepis na sukces

Trzy lata temu pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do własnych „M” w Osiedlu przy ul. św. Wojciecha. Jak się później okazało jesień 2014 r. była początkiem prawdziwego boomu budowlanego w Jaworznie. Choć nowe inwestycje mieszkaniowe powstawały rok rocznie, w różnym tempie i z różnym nasileniem, to prawdziwa rewolucja zaczęła się właśnie w 2014 r.

Chcąc poznać okoliczności tego zjawiska cofnijmy się aż do 2009 r… właśnie wtedy został zlikwidowany Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, dzięki któremu TBS-y w całej Polsce korzystały z kredytów preferencyjnych na rozwój budownictwa na wynajem. Jak łatwo można się domyśleć wiele z nich stanęło przed groźbą zamknięcia działalności, a z pewnością zahamowania planowanych inwestycji. W 2011 r. Jaworznickie TBS oddało do użytku klucze do 32 ostatnich lokali wybudowanych ze wsparciem środkami finansowymi KFM. Jednak od momentu, gdy pojawiły się pierwsze symptomy likwidacji wspomnianego wcześniej „rządowego funduszu”, Zarząd spółki rozpoczął planowanie działań alternatywnych, które miały pozwolić JTBS wpisać się w nowe nadchodzące realia zarówno bez strat finansowych, ale przede wszystkim bez uszczerbku dla wdrażanej przez miejska spółkę strategię mieszkalnictwa w Jaworznie.

W ten sposób pojawił się następujący pomysł – skoro została zamknięta ścieżka do kredytów preferencyjnych – należy stworzyć nową formę finansowania budowy mieszkań czynszowych w Jaworznie. Pierwsze analizy skorzystania z kredytów komercyjnych nie przyniosły oczekiwanych efektów z uwagi na wysokie koszty tego typu wsparcia. Szansą miało być niższe oprocentowanie albo/i tzw. wyższy wkład własny JTBS. Podwyższanie udziału procentowego przyszłych najemców w kosztach budowy, czyli partycypacji nie wchodziło w rachubę – Zarząd spółki uznał za niedopuszczalne przerzucanie tego ciężaru na klientów. Wracając do wkładu własnego JTBS okazało się, że ciekawym rozwiązaniem jest pozyskiwanie pieniędzy poprzez generowanie zysku na sprzedaży nieruchomości. Pomysł ten po raz pierwszy wprowadzono w życie jeszcze w 2003 roku, gdy oddano do użytku 5 domów jednorodzinnych przy ul. Cegielnianej, jednak od tamtego czasu nikt nie korzystał w JTBS z tego rozwiązania. W latach 2010-2011 Jaworznickie TBS oddało zatem do użytku klucze do 6 domów jednorodzinnych w rejonie ul. Chełmońskiego oraz 6 segmentów domów w zabudowie bliźniaczej przy ul. Duboisa.

Zainteresowanie ofertą mieszkań „na własność” zwróciło uwagę Zarządu i jeszcze w 2011 r. rozpoczęła się budowa pierwszego, realizowanego w tym systemie, budynku wielorodzinnego z 32 mieszkaniami przy ul. Henryka Partyki. Wkrótce JTBS rozpoczęło stawianie kolejnych obiektów z lokalami na własność. W sumie przy ul. Partyki do 2013 r. przekazano do użytku 135 mieszkań, w tym 32 na wynajem. Pozyskane w ten sposób środki finansowe pozwoliły na rozpoczęcie dwóch kolejnych inwestycji. Pierwszą z nich była modernizacja i przebudowa zdewastowanej kamienicy w samym sercu miasta, położonej przy ul. Mickiewicza 19. Drugą była również modernizacja mocno zdegradowanego obiektu przy ul. Koszarowej 9. W ciągu kilkunastu miesięcy nadbudowano jeszcze jedno piętro, kompletnie przebudowano istniejące pomieszczenia, ułożono nowe instalacje, dach, dostawiono balkony. Wokół budynku powstało ogrodzenie z systemem monitoringu wizyjnego, parking, plac zabaw i altana rekreacyjna.

Wspomnianej, na początku niniejszego artykułu jesieni 2014 r. JTBS oddało do użytku 25 kompletnie wykończonych mieszkań na wynajem w dzielnicy Szczakowa. Również w tym czasie miejska spółka kończy I etap Osiedla przy ul. św. Wojciecha, a zainteresowanie kolejnymi jest tak duże, że pod biurem JTBS zaczynają się ustawiać kolejki przyszłych właścicieli i lokatorów. Sprzedaż mieszkań w I i II etapie inwestycji przy ul. św. Wojciecha pozwoliła na zrealizowanie w tej lokalizacji 27 mieszkań na wynajem (III etap), a zyski ze sprzedaży mieszkań w etapie IV i V wsparły budowę mieszkań w Osiedlu SFERA (I etap).

Sprawne zarzadzanie małą z pozoru firmą, oraz wizjonerskie podejście do otaczającej nas gospodarczej rzeczywistości powodują, że nawet w trudnych dla budownictwa mieszkaniowego czasach można realizować zadania ciekawe, funkcjonalne, optymalne cenowo dla klienta a przede wszystkim atrakcyjne do zamieszkania i pozostania lub osiedlenia się w Jaworznie.

 

Trzy pytania do Prezesa JTBS Janusza Łacha

Sporym echem w naszym mieście odbiła się sprzedaż 23 mieszkań na własność w osiedlu SFERA. czy był Pan zaskoczony takim zainteresowaniem, czy przewidywaliście taki obrót sprawy?

Sprzedaż mieszkań w poprzednich inwestycjach zarówno przy ul. Henryka Partyki jak i w osiedlu przy ul. św. Wojciecha pokazywała duże zapotrzebowanie na tego typu ofertę. Po rekordowym siedmiodniowym oczekiwaniu klientów na zakup własnego „M” w 2016 r. myśleliśmy, że ten scenariusz nie powtórzy się, a przynajmniej nie na taką skalę. Jak się jednak okazało chętnych było więcej niż mieszkań jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sprzedaży.

Czy nie powinni zatem Państwo przestawić zakresu swojej działalności i zacząć budować tylko „na własność”?

Wiele osób zadaje nam to pytanie. Odpowiadamy jednak zawsze tak samo: nie. Dlaczego? Jaworznickie TBS zostało powołane do budowy mieszkań na wynajem i zarzadzania nimi. Oczywiście możemy realizować lokale w systemie własnościowym, ale korzystamy z tego instrumentu jedynie w celu pozyskania środków finansowych na realizacje mieszkań czynszowych, bo to one są naszym priorytetem. Świetnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno wymarzonego „M” – JTBS jest wtedy alternatywą. Choć przydział mieszkania jest równoznaczny z wpłatą partycypacji, to jednak proszę pamiętać, że najemca otrzymuje klucze do lokalu, w którym może od razu zamieszkać, a w przypadku nowych mieszkań ma jeszcze pewien wpływ na jego wystrój – bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Czy planują zatem Państwo jeszcze jakieś inwestycje z możliwością zakupu mieszkań na własność?

Dziś trudno się wypowiadać na ten temat na zasadzie tak lub nie. W tej chwili koncentrujemy się na trwających inwestycjach zarówno w Osiedlu SFERA jak i budowie wieżowca SŁONECZNA. Bacznie obserwujemy wszelkie rządowe propozycje budowy mieszkań na wynajem i związane z tym systemy finansowania. Na bieżąco monitorujemy sytuację na rynku „czynszówek”, ale i także popyt na rynku deweloperskim. Temat jest z pewnością otwarty, będziemy go jednak rozważać za kilka, może kilkanaście miesięcy najwcześniej.

Najnowsze

To Top