Kultura i rozrywka

Janusz Radek zaśpiewa w Jaworznie

Wszystkich miłośników poezji śpiewanej czeka w przyszłym tygodniu prawdziwa gratka. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie z kameralnym koncertem wystąpi Janusz Radek.

Kim Ty jesteś dla mnie” to płyta, która jest efektem projektu Poświatowska/Radek, jaki powstał w 2015 roku w związku z obchodami 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej. Na płycie znalazło się czternaście utworów nowocześnie zaaranżowanych przez Janusza Radka, które w warstwie kompozycyjnej łączą dwie formy – proste harmonie prowadzone przez fortepian akustyczny ze skomplikowanymi i finezyjnymi chórami. Całość uzupełniają elektroniczne i syntetyczne dźwięki, co w połączeniu z chórami wywołuje celowy dysonans. Janusz Radek subtelnie wykorzystuje swój głos, chcąc w ten sposób wyeksponować tworzące emocjonalną przestrzeń teksty Haliny Poświatowskiej.

– Poezja Haliny Poświatowskiej nie zdążyła się zestarzeć i wciąż jest młoda. Nie nabrała całej tej starczej retoryki dystansu i racjonalności spojrzenia, co szczególnie mnie w niej uwodzi. Mimo ułomności, była pełna potencji. Jej poezja jest drogą samodzielności młodej kobiety, wykształconej i mądrej, czyli bardzo współczesnej. W moich utworach starałem się zawrzeć cząstkę tego jej ogromnego pragnienia życia, miłości, wiedzy i świata, i przekazać jej słowa w atrakcyjnym, nowoczesnym brzmieniu i kompozycji. To trochę połączenie dwóch skrajnych wyobrażeń, ale tak właśnie czuję Poświatowską, jako kobietę skrajną i pełną wewnętrznych sprzeczności, czyli po prostu bardzo ludzką – mówi Janusz Radek.

W Jaworznie Janusz Radek wystąpi w czwartek 23 listopada o godzinie 17:00. Całe wydarzenie odbędzie się w ramach realizacji projektu pn. „Ars rozważania ciąg dalszy – arteterapia”, dofinansowanego ze środków Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, cały koncert jest biletowany. Wejściówki na spotkanie można odbierać w Wypożyczalni dla Dorosłych, od 16 listopada, od godz. 18.00, za okazaniem Karty Czytelnika.

Najnowsze

To Top