Sport i rekreacja

IX Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzieci Jaworzno ’2017

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia LKS „Ciężkowianka” wespół z Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie była organizatorem Halowego Turnieju Piłki Nożnej Dzieci. W niedzielę 19 listopada – po raz trzeci w Hali Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Inwalidów Wojennych 18 na Osiedlu Stałym – dziewczęta i chłopcy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych orlików (rocznik 2008) oraz trampkarzy (rocznik 2004).

Impreza była bardzo udana, a dla organizatorów najważniejsze było zadowolenie młodych adeptów piłki nożnej uczestniczących w imprezie. Zresztą liczby mówią same za siebie: prawie 160 zawodników w wieku od 7 do 13 lat w 2 kategoriach wiekowych, 16 teamów piłkarskich, 20 trenerów oraz przeszło 300 widzów (w tym prawdziwe tłumy podczas rywalizacji wśród orlików), którzy przewinęli się przez halę na Osiedlu Stałym podczas trwania imprezy. .Zadanie zostało wsparte ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego, Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminy Jaworzno. Ponadto przedsięwzięciu pomocy: udzielili poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, „Fornit” Sp. z o.o,, Zakład Ciastkarski Janina Banasik, Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach, Podokręgi Piłki Nożnej w Chrzanowie i Sosnowcu, Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa „SKOK” Jaworzno, „Riser” sp. z o.o. , PSS „Salos” oraz radni Rady Miejskiej w Jaworznie Krzysztof Lehnort i Janusz Ciołczyk. Honorowy Patronat nad imprezą sprawowali Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula oraz Prezesi Podokręgów Piłki Nożnej w Chrzanowie Józef Cichoń i w Sosnowcu Józef Grząba.

Na starcie turnieju, który stanowi dobrą propozycję alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu, służąc promocji zdrowego, higienicznego trybu życia, dzieci z różnych środowisk,stanęło 16 teamów z Jaworzna, Śląska i Małopolski.

Punktualnie o 8.30 na parkiet wybiegły występujące w grupie A kategorii wiekowej orlików drużyny LKS „Ciężkowianka” i GKS ”Gieksa” Katowice”. Mecz zakończył się wygraną ciężkowickiego teamu 1-0 po golu Milana Oleja. W kolejnym spotkaniu „Zgoda” Byczyna pokonała 2-1 „Siemianowiczankę” Siemianowice Śląskie. W grupie B w pierwszych spotkaniach zanotowano remisy. Najpierw „Górnik” Jaworzno zremisował 1-1 z Akademią Piłkarską „Champion” Chrzanów, zaś w kolejnym spotkaniu „Szczakowianka” prowadzona przez trenera Krzysztofa Wadowskiego bezbramkowo zremisowała z Akademią 2012 Jaworzno. Ostatecznie zwycięsko z rywalizacji w grupie A wyszła „Ciężkowianka” szkolona przez trenerów Szymona Pieczkę oraz Pawła Bulgę przed GKS-em Katowice, zaś w grupie B Górnik” Jaworzno przed AP „Champion” Chrzanów. O sporym pechu może mówić „Szczakowianka”, która mimo, iż nie przegrała żadnego spotkania po czterech bezbramkowych remisach odpadła z dalszej rywalizacji.

Z półfinałowej rywalizacji zwycięsko wyszły grające w grupie B drużyny „Górnika” i AP „Champion” Chrzanów. W spotkaniu o 3. miejsce LKS „Ciężkowianka” ponownie pokonała GKS Katowice, tym razem 2-1. Triumfatorem turnieju w tej kategorii wiekowej okazali się podopieczni trenera Bolesława Wrocławka, którzy po pasjonującym widowisku obserwowanym przez nadkomplet publiczności zremisowali w finale z AP „Champion” Chrzanów, by okazać się lepszymi w serii rzutów karnych 3-2.

Zwycięskie drużyny otrzymały okazałe puchary oraz pamiątkowe medale. Nie zabrakło również innych nagród rzeczowych, które w imieniu organizatorów wręczali między innymi poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, wiceprezes Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie Leon Kozioł, przewodniczący Komisji Sportu Rady Miejskiej w Sosnowcu Michał Zając, radny Rady Miejskiej w Jaworznie Krzysztof Lehnort, wiceprezes LKS „Ciężkowianka” Wanda Ciołczyk, Marlena Grybska w imieniu wicemarszałka województwa śląskiego Stanisława Dąbrowy, wiceprezes Fundacji Sportowe Katowice Marek Oględziński i prezesi jaworznickich klubów sportowych LKS ”Ciężkowianka”, KS „Górnik” oraz LKS ”Zgoda” Byczyna. O słodki poczęstunek zadbała tradycyjnie pani Janina Banasik.

Jednak prawdziwe emocje publiczność przeżyła podczas rozgrywek trampkarzy (rocznik 2004), gdzie do walki stanęła prawdziwa elita w tej kategorii wiekowej. O końcowym triumfie prowadzonej przez Tomasza Majkę „Ciężkowianki” zadecydował dopiero wygrany przez „Górnika” Jaworzno przedostatni mecz turnieju z RKS Grodziec 2-1. Na starcie stanęło 6 drużyn rywalizujących systemem „każdy z każdym”. Gdy po zaciętym pojedynku Grodziec okazał się lepszy od „Ciężkowianki” wygrywając 3-2 wydawało się, że triumfatorem będzie drużyna z Będzina. Jednak w ostatnich dwóch spotkaniach będziński team spuścił nieco z tonu przegrywając dwukrotnie po 1-2 najpierw z „Fablokiem” Chrzanów, a następnie „Górnikiem” Jaworzno. O dramaturgii świadczy fakt, że przed ostatnią kolejką szanse na końcowy triumf miały 3 zespoły, zaś walczący o „złoto” RKS Grodziec po minimalnej porażce w swoim ostatnim występie znalazł się poza podium. W efekcie „Ciężkowianka” po wygranej z APN Knurów 2-0 zgromadziwszy w 5 spotkaniach 12 punktów – podobnie jak „Górnik” – zwyciężyła w turnieju dzięki wygranej w bezpośredniej konfrontacji 2-0 z podopiecznymi trenera Mirosława Dąbrowskiego. Na wyróżnienie zasługuje postawa zawodników „Juve” Tychy Jaroszowice w której występowali w większości chłopcy urodzeni w 2006 i 2007 roku, którzy mimo różnicy wieku pokazali już duże umiejętności piłkarskie mimo, iż ostatecznie uplasowali się na 6. miejscu.

Drużynom biorącym udział w rozgrywkach puchary, medale, piłki oraz inne upominki wręczali Honorowy Prezes PSS „Salos” Wenancjusz Ples, przewodniczący Komisji Sportu Rady Miejskiej w Sosnowcu Michał Zając, wiceprezes LKS „Ciężkowianka” Wanda Ciołczyk, reprezentujący Wydział Edukacji Kultury i Sportu UM w Jaworznie Jacek Sowa, wiceprezes PSS „Salos” Krzysztof Kuska oraz prezes LKS „Ciężkowianka” Jaworzno Janusz Ciołczyk.

LKS „Ciężkowianka” składa podziękowanie za pomoc Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie, Gminie Jaworzno, posłowi na Sejm RP Pawłowi Bańkowskiemu, Janinie i Markowi Banasikom, Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej w Katowicach Podokręgom Piłki Nożnej w Chrzanowie i Sosnowcu, „Fornit” Sp. z o.o,, Markowi Pieczara, Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo Kredytowej „SKOK” Jaworzno, PSS „Salos”, Riser sp. z o.o., „JAW-TRANS” oraz: Pawłowi Wróblowi, Andrzejowi Majka, Zbigniewowi Lorkowi, Pawłowi i Piotrowi Bulga, Andrzejowi Kita, Radosławowi Madera, Zdzisławowi Glimos, Szymonowi Pieczka, Wojciechowi Tomasiewiczowi, Tomaszowi Majka Grzegorzowi Kucharskiemu, Eugeniuszowi Janeczkowi, Bartłomiejowi Gędłek, Michałowi Zającowi, Danielowi Porc, Zofii Karaś, Alekandrze i Mirosławowi Frączek, Jackowi i Józefowi Jazowskim, Wenancjuszowi Plesowi, Marcinowi Sikorskiemu, Krzysztofowi Kuska oraz pozostałym wolontariuszom.

Ostateczna kolejność:

I. Orliki – rocznik 2008 i młodsi:

 1. KS „Górnik” Jaworzno
 2. AP „Champion” Chrzanów
 3. LKS „Ciężkowianka” Jaworzno
 4. GKS „Gieksa” Katowice
 5. Akademia 2012 Jaworzno
 6. LKS „Płomień” Sączów
 7. JSP „Szczakowianka” Jaworzno
 8. LKS „Zgoda” Byczyna
 9. LKS „Ruch” Młoszowa
 10. MKS „Siemianowiczanka” Siemianowice Śląskie

Najlepszy strzelec: Szymon Pstraś (LKS „Ciężkowianka”) – 6 goli

Najlepszy zawodnik: Mateusz Radomski (KS „Górnik” Jaworzno)

Najlepszy bramkarz: Patryk Starzycki (AP „Champion” Chrzanów)

II. Trampkarze rocznik 2004 i młodsi

 1. LKS „Ciężkowianka” Jaworzno
 2. KS „Górnik” Jaworzno
 3. MKS „Fablok” Chrzanów
 4. RKS Grodziec
 5. APN Knurów
 6. OKS „Juve” Tychy Jaroszowice

Najlepszy zawodnik turnieju: Cyprian Wójcik („Górnik” Jaworzno)

Najlepszy strzelec: Michał Kucharski (LKS „Ciężkowianka” Jaworzno)

Najlepszy bramkarz turnieju: Michał Glimos (LKS „Ciężkowianka” Jaworzno)

Ponadto nagrody indywidualne otrzymali najlepsi zawodnicy w poszczególnych ekipach w obu kategoriach wiekowych.

Foto: Andrzej Kit

Najnowsze

To Top