Z miasta

Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę

Posłowie w piątek przyjęli ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Dodatkowo sejm zaostrzył także przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu.

Spore zmiany w handlu czekają Polaków w najbliższych latach. Od dawna trwała dyskusja o tym czy ograniczyć handel w niedzielę. Za ograniczeniem optowały m.in. związki zawodowe, episkopat i część środowisk społecznych. W piątek posłowie po wprowadzeniu kilkunastu poprawek do pierwotnego projektu przyjęli ustawę wprowadzającą stopniowe ograniczenia.

Zgodnie z nowymi przepisami od marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca a od 2020 roku ma już obowiązywać pełen zakaz handlu w niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku: dwóch przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i dodatkowo ostatnich niedziel: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W ustawie przewidziano obszerny katalog wyłączeń, obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W sumie wyjątków jest niemal 30 – według nowych przepisów zakaz nie będzie dotyczył m.in. sklepów internetowych, stacji benzynowych, dworców kolejowych, piekarni, cukierni, lodziarni. Handlować będą mogły także apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach.

Związkowcy i episkopat nie są w pełni zadowoleni z przyjętego kształtu ustawy. Przedstawiciele związków zawodowych chcieliby, żeby zakaz dotyczył także handlu przez internet oraz pracy w centrach logistycznych. – Uchwalona przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę nie jest satysfakcjonująca – mówi z kolei rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy – dodaje.

Solidarność zapowiada walkę o wprowadzenie jeszcze poprawek dotyczących swoich postulatów. Praca w niedzielę w centrach logistycznych według tego projektu byłaby możliwa tylko za zgodą pracownika i dodatkowym wynagrodzeniem. Związkowcy naciskają także na regulację w funkcjonowaniu sklepów internetowych.

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu do Sejmu trafił już ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ Solidarność. Po zmianach za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów – głównie z Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. Jeśli senatorowie nie zgłoszą poprawek, nowelizacja zostanie skierowana do prezydenta, który wstępnie wyraził poparcie dla nowych przepisów.

Oprócz ustawy o ograniczeniu handlu, posłowie w piątek zaostrzyli też przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Według nowej ustawy gminy będą mogły wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 22 do godz. 6 rano oraz decydować, gdzie nie może być punktów z alkoholem.

– Obecnie w Polsce alkohol jest łatwo dostępny i tani, dlatego konieczne są ograniczenia różnego rodzaju. Poczynając od ograniczeń reklamy, poprzez ograniczenia cenowe, czasowe i geograficzne – przekonuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia.

Najnowsze

To Top