Sport i rekreacja

Jaworznianie medalistami Mistrzostw Polski

Trzy medale – srebrny i dwa brązowe wywalczyli w Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów Form Kata w Judo zawodnicy Klubu Sztuk Walki Satori.

Judo pochodzi z Japonii. Jego twórcą był profesor Jigoro Kano, który zebrał i ulepszył chwyty ju-jitsu nadając im nową formę. Kano usunął z ju-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu wprowadzając nowe, stworzone przez siebie chwyty. Nazwę Judo można tłumaczyć jako „drogę do zwinności”, Ju – zwinnie, Do – droga.

Klub Sportów Walki „Satori” Jaworzno od kilku lat szkoli dzieci i młodzież w dyscyplinie olimpijskiej judo i dzięki systematycznej pracy regularnie zdobywa medalowe pozycje na matach w naszym kraju. Po licznych zwycięstwach w tym roku dzieci i młodzików przyszedł czas na medale w klasie juniorów oraz seniorów. Trzy pary z Jaworzna w zorganizowanych 3 grudnia w Skierniewicach Mistrzostwach Polski Seniorów i Juniorów Form Kata w Judo wywalczyły srebrny oraz dwa brązowe medale.

W zawodach organizowanych przez Polski Związek Judo udział wzięli przedstawiciele klubów z całej Polski w konkurencjach nage-no-kata, katame-no-kata oraz goshin-jutsu. Jako pierwsi na macie stanęli trenerzy Bartosz Machna i Dawid Kajdy oraz zawodnicy Arkadiusz Małek i Patryk Urban rywalizujący w konkurencji nage-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych podstaw rzutów oraz pryncypiów ataku i obrony w pozycji stojącej. Tori i Uke przedstawiający tę formę oprócz nienagannej znajomości Nage-waza powinni wykazywać doskonałość w przemieszczaniu się Tsugi-ashi i Ayumi-ashi oraz obrotach ciała Tai-sabaki. Układ zawiera 15 rzutów podzielonych na 5 serii w tym: rzuty ręczne, rzuty biodrowe, rzuty nożne, rzuty poświęcenia z upadkiem na plecy oraz rzuty poświęcenia z upadkiem na bok. Doświadczeni trenerzy Bartosz Machna oraz Dawid Kajdy kolejny raz pokazali bardzo wysoką formę i stając czwarty rok z rządu na podium zostali trzecią parą Mistrzostw Polski Seniorów. Równie dobrze w zawodach wypadli Arkadiusz Małek oraz Patryk Urban, którzy poszli w ślady swoich trenerów i po bardzo widowiskowych pokazach zdobyli tytuły Wicemistrzów Polski Juniorów. Godna podziwu była postawa na macie Arka, który dzięki determinacji i sili woli stara się łączyć żmudne treningi z ciężką chorobą.

Kolejną parą na macie byli trenerzy Łukasz Proksa i Marek Tarabura w konkurencji katame-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych studiów ataku i obrony w parterze. Podczas demonstracji technik tej formy Tori i Uke wykorzystują charakterystyczną wysoką postawę klęczną Taka-kyoshi-no-kamae oraz specyficzny sposób przemieszczania się w pozycji klęcznej Shikko. Chwyty wchodzące w skład Katame-no-kata podzielone zostały na 3 grupy po 5 technik takich jak: trzymania, dźwignie oraz duszenia. Jaworzniccy szkoleniowcy nie zawiedli i po bardzo udanym występie zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Polski Seniorów.

Zarząd Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno pragnie podziękować Referatowi Kultury i Sportu Urzędu Miasta Jaworzna za wsparcie, dzięki któremu klub swoją ofertą szkoleniową obejmuje coraz szerszą rzesze sympatyków sportów walki w Jaworznie. Sukces trenerów oraz zawodników z Jaworzna z pewnością będzie zachętą i motywacją dla młodych ludzi, którzy na treningach mogą w koleżeńskie atmosferze podnosić swoje umiejętności w samoobronie i walce sportowej Judo oraz Ju-jitsu. Więcej informacji www.jujitsu.satori.jaw.pl, www.facebook.com/jujitsu.satori.jaw, telefon 502 138 185.

Najnowsze

To Top