Bezpieczeństwo

Śmierć w wyniku zaczadzenia

foto: Fotografia Ratownicza Bartłomiej Lesiak

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek na Cezarówce Dolnej. Jedna osoba zatruła się śmiertelnie tlenkiem węgla.

W poniedziałek przed godziną 9:00 dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie został powiadomiony, że w jednym z domów na Cezarówce znajduje się nieprzytomny około 60-letni mężczyzna. Zgłoszenia dokonał jeden z zaniepokojonych sąsiadów. Na miejsce od razu dotarła straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe. Mimo podjętej akcji reanimacyjnej nie udało się przywrócić czynności życiowych i po kilkudziesięciu minutach został stwierdzony zgon. Zmarły zatruł się mocno tlenkiem węgla. Czad ulatniał się z kaflowego pieca, w którym paliła ofiara.

Straż pożarna co roku ostrzega przed tlenkiem węgla. Gaz ten potocznie zwany czadem jest silnie trujący a do tego bezbarwny i bezwonny, nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Często bywa nazywany cichym zabójcą. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin – przypominają strażacy.

Najnowsze

To Top