Sport i rekreacja

Sportowe podsumowanie weekendu

Bardzo udany weekend mają za sobą jaworzniccy sportowcy. Zapraszamy do naszego przeglądu sportowych wydarzeń.

Wygrane koszykarzy i siatkarzy, świetne walki bokserów i zmiany w Szczakowiance – tak w skrócie wyglądały ostatnie dni w jaworznickim sporcie.

Hit dla jaworznian

Siatkarskie pojedynki MCKiS-u z MKS-em Andrychów w ostatnich latach regularnie uchodziły za prawdziwe hity II-ligowych boisk. W tym sezonie ekipa z Andrychowa nie jest już ligowym potentatem, ale wciąż liczy się w walce o play off i potrafi być bardzo groźna. Tym razem jednak jaworznianie okazali się być poza zasięgiem rywali. MCKiS w dwóch pierwszy setach zdominował gości. Skuteczna gra w obronie i dynamiczne ataki sprawiły, że podopieczni trenera Łozińskiego obie partie wygrali w identycznym stosunku 25:17. W trzecim secie goście podjęli jeszcze walkę i długo dotrzymywali kroku miejscowym. MCKiS ostatecznie jednak nie pozwolił MKS-owi na złapanie kontaktu i po dobrej końcówce wygrał 25:22 i cały mecz 3:0. Jaworznianie cały czas gonią lidera z Rybnika, do którego tracą obecnie dwa punkty. Teraz podopiecznych trenera Łozińskiego czeka świąteczna przerwa a kolejny mecz rozegrają dopiero 6 stycznia. Wtedy to na wyjeździe zagrają z rezerwami BBTS-u Bielsko-Biała.

Pora na rewanże

Koszykarze MCKiS szybko pozbierali się po środowej porażce z liderem i od wysokiej wygranej rozpoczęli rundę rewanżową w II lidze. Jaworznianie na wyjeździe mierzyli się z ligowym outsiderem – Cracovią 1906 Szkoła Gortata Kraków. Ekipa z Krakowa mimo ambitnej postawy nie potrafiła poważniej zagrozić dobrze ostatnio dysponowanym Sokołom. Już w pierwszej kwarcie MCKiS wypracował sobie w miarę bezpieczną przewagę i spokojnie kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie. Na przerwę jaworznianie schodzili z przewagą dwunastu punktów. Trzecia kwarta to już pełna dominacja gości z Jaworzna, którzy byli bardzo skuteczni i zupełnie wypunktowali miejscowych. Ostatnia partia była już tylko formalnością i jaworznianie ostatecznie wygrali cały mecz 82:54.

Dzięki zwycięstwu MCKiS awansował na trzecie miejsce w ligowej tabeli. Tym razem najlepsze noty w jaworznickim obozie zebrał Maciej Maj, który zdobył 13 punktów a do tego zaliczył 5 zbiórek, 3 asysty i 4 przechwyty. Najwięcej punktów tym razem zainkasował Emil Podkowiński, który zaliczył 16 oczek, 3 zbiórki, 1 asystę i 3 przechwyty.

W tym roku podopiecznych trenera Bilińskiego czeka jeszcze tylko jedno spotkanie. W czwartek 21 grudnia jaworznianie na wyjeździe zmierzą się z MKKS Rybnik. We wrześniu MCKiS nieoczekiwanie przegrał u siebie z tym rywalem 65:72, teraz jednak nadarza się doskonała okazja do rewanżu. Rybniczanie zajmują przedostatnie miejsce w tabeli i tym razem raczej już nie zaskoczą niczym jaworznian, którzy powinni sięgnąć po komplet punktów.

Złote Rękawice dla jaworznian

Kilku zawodników z Jaworzna podczas weekendu rywalizowało w prestiżowym XXXVII Międzynarodowym Turnieju o Złotą Rękawicę Wisły Kraków. Po świetnych walkach do finału swoich kategorii dotarło czterech jaworznickich bokserów. Wśród juniorów w kategorii do 60 kg najlepszy okazał się Bartłomiej Przybyła z Jawor Teamu, który w finale pewnie 3:0 pokonał Jakuba Szydełko z Wałbrzycha. Złotą Rękawicę wśród kadetów (do 70 kg) wywalczył Kacper Martyka na co dzień trenujący w Akademii Boksu Roberta Gortata. Kacper bez najmniejszych problemów rozprawił się z Omarem Moutoukiem z klubu DKB Dzierżoniów. Wśród seniorów mieliśmy dwóch jaworznian. W kategorii do 64 kg zaciętą walkę z reprezentantem Francji Drouche Moussa stoczył Aleksander Jasiewicz. Zawodnik Jawor Teamu na punkty 2:1 decyzją sędziów pokonał rywala. Nieco gorzej poszło Bartoszowi Głowackiemu z Akademii Boksu. Mimo ambitnej postawy i w sumie bardzo dobrej walki podopieczny trenera Gortata okazał się minimalnie gorszy od Adji Sangare z Francji.

Szczakowianka bez trenera

Piłkarze co prawda mają teraz zimową przerwę, to jednak nie znaczy, że w klubach nic się nie dzieje. Do dużej zmiany doszło w Szczakowiance – po kilku latach z posadą trenera pożegnał się Andrzej Sermak. Zarząd klubu zdecydował o rozwiązaniu umowy ze szkoleniowcem, który pracował w klubie od sezonu 2013/14 a z Biało-Czerwonymi związany był z małymi przerwami od 1999 roku. Trener Sermak w przeszłości wywalczył ze Szczakowianką sześć awansów do wyższych lig w tym historyczny do Ekstraklasy. Ostatnio wyniki Biało-Czerwonych dalekie były od oczekiwań a po długich dyskusjach zdecydowano o zatrudnieniu nowego trenera. Władze klubu prowadzą rozmowy z kandydatami na nowego szkoleniowca. Nazwisko nowego trenera Szczakowianki powinniśmy poznać w przeciągu kilkunastu najbliższych dni.

Komplet wyników:

MCKiS Jaworzno – MKS Andrychów 3:0 (25:17, 25:17, 25:22)

Cracovia 1906 Szkoła Gortata Kraków – MCKiS Jaworzno 54:82 (15:26, 17:18, 13:25, 9:13)