Kultura i rozrywka

„Młodzi w kulturze” – nowy projekt „Archetti”. Warto „kliknąć” w kulturę!

„Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna w ramach swego nowego projektu „Młodzi w kulturze” podjęła współpracę z jaworznickimi szkołami średnimi. – Nasza orkiestra złożona jest z samych młodych ludzi, chcielibyśmy aby na widowni również młodzi ludzi częściej gościli. Wydaje mi się, że właśnie wśród nastolatków warto wyrabiać pewien zwyczaj lub nawet modę na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. To zaprocentuje w ich przyszłym życiu – mówi Marzenna Synowiec, dyrektor „Archetti”.

– Jeżeli udział w wydarzeniach kulturalnych można w ogóle traktować w kategoriach snobizmu, to jest to snobizm tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Trudno sobie wyobrazić polską przedwojenną inteligencję bez jej zaangażowania w życie kulturalne, bez dyskusji na temat koncertów, wystaw, spektakli. Warto powrócić do tych wzorców – mówi Marzenna Synowiec, dyrektor „Archetti” – Warto też zaszczepiać wśród młodzieży myślenie o kulturze, jako o czymś ważnym. Jako pewnym elemencie, dzięki któremu ich życie staje się pełniejsze, lepiej przeżywane i bardziej satysfakcjonujące. Jednak bez zaangażowania szkół i nauczycieli jako mistrzów wprowadzających w świat kultury, nie da się tego osiągnąć.

Projekt „Młodzi w kulturze” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W każdym sezonie artystycznym „Archetti” zapewni szkołom – partnerom projektu pulę biletów dla uczniów w promocyjnej cenie na każdy swój koncert. Natomiast szkoły będące partnerami zadbają o uczestnictwo w każdym koncercie przynajmniej 15 swoich uczniów.

Do projektu na zasadach partnerstwa przystąpiły cztery jaworznickie szkoły ponadgimnazjalne – II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza, III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

– Jestem wdzięczna dyrekcjom szkół oraz nauczycielom za zaangażowanie w projekt i decyzję o wspólnej jego realizacji. To również dowodzi, iż istnieje wśród nauczycieli świadomość, że szkoła nie tylko uczy, ale również stwarza możliwości kreowania pewnych postaw – podkreśla Marzenna Synowiec. – Uczestnictwo w życiu publicznym czy życiu kulturalnym jest postawą, która może i powinna stanowić alternatywę dla „życia wirtualnego” np. w portalach społecznościowych. My nie jesteśmy bytami wirtualnymi, człowiek aby się rozwijać potrzebuje kontaktu z innym człowiekiem – to jedna z podstaw humanizmu.

Wraz z projektem „Młodzi w kulturze” wystartowała witryna internetowa kliknijwkulture.pl, która promować będzie wydarzenia kulturalne oraz sam projekt wśród młodych ludzi. Jak podkreśla Marzenna Synowiec – warto dla odmiany „kliknąć” w kulturę.

Najnowsze

To Top