Bezpieczeństwo

Prezydenta Starachowic zainspirowała jaworznicka „Wizja Zero”

O realizacji w Jaworznie „Wizji Zero” jest coraz głośniej w kraju. W czwartek (18 stycznia) odwiedził nasze miasto prezydent Starachowic wraz ze współpracownikami, aby zapoznać się z rozwiązaniami infrastrukturalnymi, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników dróg.

To nie była wizyta z wielką pompą i błyskającymi fleszami reporterskich aparatów. Prezydent Starachowic – Marek Materek – przybył do Jaworzna z wizytą roboczą. Przeprowadził, można rzec, „wizję lokalną” w celu zapoznania się z drogowymi rozwiązaniami zastosowanymi w naszym mieście.

O „Wizji Zero” realizowanej w Jaworznie i efektach (19 miesięcy bez wypadku śmiertelnego na drogach i trzykrotnie niższą ogólną liczbą wypadków niż w innych miastach Polski) dowiedział się z ogólnopolskich mediów. Właśnie efekty w postaci spadku liczby wypadków zrobiły na nim największe wrażenie.

Prezydent Starachowic wraz z gronem najbliższych współpracowników spotkał się z prezydentem Pawłem Silbertem oraz dyrekcją MZDiM i dyskutował o założeniach przyświecających inwestycjom drogowym w Jaworznie, ich realizacji oraz polityce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Głównymi tematami było między innymi znaczenie studium komunikacyjnego w rozwoju siatki dróg, realizacja obwodnic i kameralizacja śródmiejskich oraz osiedlowych ulic, a także organizacja komunikacji miejskiej na przykładzie PKM Jaworzno.

Szczególną uwagę gości przykuło porównanie działalności i ekonomicznych wskaźników komunikacji miejskiej w obu miastach. W Jaworznie przewozy PKM Jaworzno to ponad 5 mln wozokilometrów rocznie przy dopłacie z budżetu miasta w wysokości 18 mln zł. W Starachowicach tylko 1,3 mln wozokilometrów pochłania 7 mln zł z budżetu. To oznacza, iż w Jaworznie z budżetu dopłaca się 3,6 zł do wozokilometra, natomiast w Starachowicach aż 5,38 zł.

Goście z zainteresowaniem zapoznali się z projektami Velostrady, a urzędnicy drobiazgowo opowiedzieli historię całego projektu, który był przecież inicjatywą środowiska jaworznickich rowerzystów. Z zainteresowaniem tym większym, iż w ich mieście kwestia dróg rowerowych i roweru jako pełnoprawnego środka komunikacji nie pojawia się w debacie publicznej.

Po dyskusji Marek Materek został zabrany na krótką wycieczkę po Jaworznie, aby przekonać się naocznie jak wygląda ruch uliczny w naszym mieście. Obejrzał rozwiązania infrastrukturalne skameralizowanych ulic – między innymi Jaworznickie, Wiejskiej, Fabrycznej czy Olszewskiego. Odwiedził też Rynek, Geosferę oraz stację obsługi autobusów elektrycznych w zajezdni PKM Jaworzno.

Czwartkowa wizyta robocza prezydenta Starachowic dowodzi, że Jaworzno zaczyna wytyczać pewien kierunek w sposobie myślenia o rozwoju miasta. Kierunek, który samorządowcy innych polskich miast oceniają jako atrakcyjny i godny naśladowania. My z powodzeniem naśladujemy dobre wzorce europejskie, inni zaczynają naśladować nas.

Najnowsze

To Top