Bezpieczeństwo

Afera łapówkarska nabiera tempa

Coraz więcej wiemy w sprawie korupcji na budowie nowego bloku elektrowni Jaworzno. Pod koniec tygodnia CBA aresztowało kolejnego podejrzanego.

Afera łapówkarska na budowie bloku elektrowni zatacza coraz szersze kręgi. Przypomnijmy, że w minioną środę agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku Marcina Sz. – kierownika spółki E003B7 zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako SA. Mężczyzna przyjąć miał 50 tys. zł łapówki od Stanisława R. – rzeszowskiego biznesmena z branży budowlanej. Kilkadziesiąt godzin później doszło do kolejnego aresztowania. Tym razem funkcjonariusze katowickiego CBA zatrzymali Michała W. – kierownika działu zespołu zakupów w spółce E003B7 i przełożonego Marcina Sz.

Prokuratura postawiła Michałowi W. zarzut, że ten działając wspólnie z Marcinem Sz. żądał i przyjął od podejrzanego Stanisława R. korzyść majątkową w łącznej wysokości 150 tys. zł w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień. Rzeszowski biznesmen w zamian za przekazane łapówki liczył na preferencyjne traktowanie swojej firmy podczas prac przy budowie bloku. Aresztowani pracownicy spółki E003B7 mieli dzielić się otrzymanymi łapówkami. Teraz CBA sprawdza jakie były proporcje dzielonych łapówek i kto jeszcze ewentualnie brał udział w korupcyjnym procederze. Śledczy z CBA ustalają także czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora.

Za korupcję grozi kara od pół roku do 8 lat więzienia, z kolei za czyn nieuczciwej konkurencji od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Sąd w piątek nie zdecydował o aresztowaniu Marcina Sz., ale prokurator zapowiedział zażalenie na taka decyzję. Wobec Stanisława R. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 300 000 zł.

Jak ujawniają śledczy, proceder korupcyjny trwał najprawdopodobniej już o 2016 roku. W tym czasie Marcin Sz. Miał przyjąć trzy transze łapówki, po 50 000 zł każda. Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Katowicach lub Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Najnowsze

To Top