Z miasta

Uchwała przyjęta. Od września ruszy żłobek i dopłaty

Rada Miejska podczas czwartkowej sesji (25 stycznia) jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną o zamiarze utworzenia żłobka publicznego oraz wsparcia finansowego przez gminę opieki w niepublicznych żłobkach i klubikach dziecięcych na terenie Jaworzna. Zapisy uchwały powstały w wyniku porozumienia władz miasta z przedstawicielkami środowiska młodych, jaworznickich matek.

W ubiegłotygodniowym numerze pisaliśmy o spotkaniu prezydenta Pawła Silberta i wiceprezydent Moniki Bryl z dwiema przedstawicielkami jaworznickich matek – Małgorzatą Kudrej i Anną Fitrzyk, które odbyło się 11 stycznia. Podczas spotkania omówiono oczekiwania młodych matek oraz zamierzenia miasta w zakresie wsparcia rodzin, a w szczególności utworzenia w Jaworznie publicznego żłobka. Obie aktywistki były inicjatorkami akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym utworzenia żłobka.

W wyniku dyskusji ustalono, że wnioskodawczynie wycofają projekt obywatelski (obarczony wadami) i zamiast niego pod obrady Rady Miejskiej wprowadzony zostanie wspólnie wypracowany i podpisany projekt stosownej uchwały.

Doszło do tego podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej – 25 stycznia. Pod głosowanie trafił projekt uchwały intencyjnej o utworzeniu publicznego żłobka oraz dopłatach do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych na terenie Jaworzna. Wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem uchwały.

– Dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia i merytoryczne spotkanie z jaworznickimi mamami. Taka dyskusja była bardzo potrzebna i cieszę się, że mogliśmy w dobrej atmosferze uzgodnić wspólny projekt – mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta. – Do końca marca przedłożymy na sesję konkretne uchwały o utworzeniu, statucie i dopłatach. Już teraz zapraszam rodziców do Biblioteki na otwarte spotkanie w przyszły wtorek, na którym omówione zostaną założenia stworzenia żłobka, dopłat oraz dalszych działań w ramach programu „Jaworzno Wspiera Rodziny” – dodaje wiceprezydent Monika Bryl.

Zgodnie z założeniami nowa placówka powstanie we wrześniu bieżącego roku w budynku przy ul. 3 Maja 16 i funkcjonować będzie w nim równolegle z przedszkolem. Także od września ruszy program dotacji do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych.

Przypominamy wszystkim zainteresowanym rodzicom, iż we wtorek (30 stycznia) o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się otwarte spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego tematem będzie zagadnienie żłobka i dopłat.

Najnowsze

To Top