Z miasta

Ruszają zmiany na drogach

Od poniedziałku 29 stycznia, w związku z rozpoczynającymi się nowymi inwestycjami, kierowców poruszających się po mieście czeka kilka zmian. Przez kilka miesięcy zamknięta będzie część Trasy Śródmiejskiej a parking pod Halą Widowiskowo-Sportową zostaje wyłączony w użytku.

Inwestycyjna ofensywa jaka właśnie startuje w Jaworznie sprawi, że w ciągu kilku miesięcy zupełnie zmieni się oblicze miasta. W czasie prac niestety nie obejdzie się bez pewnych utrudnień – pierwsze zmiany zaczynają obowiązywać już 29 stycznia.

W poniedziałek zostanie zamknięty czasowo odcinek Trasy Śródmiejskiej od ul. Lipowej do ul. Kolejowej. Objazd zostanie poprowadzony starą drogą, czyli ul. Grunwaldzką. Kierowcom pokonującym dłuższe dystanse zaleca się przejazd obwodnicami miasta.

Zamknięcie śladu DK79 związane jest z realizacją jednego z etapów dużej inwestycji jaką jest budowa Velostrady. Pod wyłączonym z ruchu odcinkiem Trasy Śródmiejskiej prowadzona będzie budowa tunelu, który połączy odcinki pierwszej w Polsce bezkolizyjnej drogi dla rowerów i pieszych. Obecnie zamknięcie Trasy Śródmiejskiej przewidziane jest do końca czerwca – czyli pięć miesięcy. Wykonawca robót – Banimex będzie dokładał starań, by przyspieszyć roboty i skrócić zamknięcie drogi.

Niedogodności dla kierowców po oddaniu tunelu zamienią się w korzyści – wygodne połączenie największych osiedli z centrum oznaczać będzie zwiększenie ruchu rowerowego i pieszego, co oznacza więcej miejsca na ulicach i łatwiejsze znalezienie miejsc do parkowania. Z badań mieszkańców wynika, że duża grupa powstrzymuje się przed podróżami rowerem lub pieszo z powodu braku wygodnej drogi.

Na czas prowadzenia prac wrócimy w Śródmieściu do układu drogowego jaki mieliśmy dziesięć lat temu – gdy główną drogą była ulica Grunwaldzka na Pechniku. Z tego powodu na skrzyżowaniu z Kolejową przy Galenie ul. Grunwaldzka będzie miała pierwszeństwo. A Kolejowa od strony Moniuszki będzie podporządkowana.

Tego samego dnia rusza budowa parkingu podziemnego i kładki przy Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS. W związku z tym z całkowitego użytkowania zostanie wyłączony znajdujący się w tym miejscu parking. Wykonawcą robót budowlanych jest firma DOMBUD S.A. z Katowic. Wartość inwestycji opiewa na kwotę nieco ponad 11,2 mln zł, a termin realizacji to 30 kwietnia 2019 r.

Zakres zadania to budowa połączenia pieszo-rowerowego Hali Widowiskowo-Sportowej z centrum przesiadkowym oraz budową zadaszonego parkingu z automatyką parkingową. Zaprojektowana kładka ma za zadnie bezkolizyjne poprowadzenie ruchu pieszo-rowerowego (w tym osób niepełnosprawnych) nad ul. Grunwaldzką oraz zapewnić możliwie najłatwiejsze połączenie pomiędzy Centrum przesiadkowym, a obiektami użytku publicznego, tj. Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Parking stanowić będzie żelbetowa konstrukcja słupowo-płytowa o wymiarach w rzucie 28,7x100m. Obszar ten umożliwiał będzie zaparkowanie 92 pojazdów i wyposażony zostanie w stanowiska umożliwiające doładowanie samochodu elektrycznego. Strop parkingu zostanie zagospodarowany przez nieregularnie ukształtowany obszar zieleni z wydzielonymi chodnikami i przejściami dla pieszych.

Efekt wizualny dopełni zaprojektowane oświetlenie kładki oraz parkingu. Kładka będzie oświetlona przez źródła światła umieszczone w pochwycie balustrad. Parking poza tradycyjnym elektrycznym oświetleniem poziomu miejsc postojowych podwieszonym do sufitu dodatkowo będzie korzystał z 18 świetlików o średnicy Ø1800 w dzień pełniące funkcję doświetlające wnętrze parkingu, natomiast po zmierzchu stanowiące dodatkowy efekt świetlny na stropie parkingu. Zagospodarowany strop parkingu oświetlono przez punktowe źródła światła w przegrodach z blachy kortenowskiej oddzielających obszary porośnięte trawami od ciągów pieszych. Dodatkowo występują słupki oświetleniowe LED rozmieszczone w ilości od 1 do 4 słupków na obszar zieleni, w zależności od jego wielkości.

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top